Festival ZlomvazViktor Hájek

📅 26.01. 2022

Na přelomu září a října proběhl na pražské DAMU tradiční studentský divadelní festival Zlomvaz. Po dvou ročnících, kdy byl jednou přesunut na jiné místo, a podruhé úplně zrušen, mělo letošní téma přízvisko Restart.

Akce dohromady probíhala čtyři dny. Já se se svou partou zúčastnili těch posledních dvou, v pátek a sobotu. Z vyprávění a celkové atmosféry bylo jasné, že „zahajovací párty“ byla velmi intenzivní a trvala de facto první dva dny. Měli jsme však štěstí, v pátek dopoledne byly sudy zase naražené, a tak jsme se mohli po náročné cestě z Olomouce posílit vydatnou snídaní a naladit se na program. Večerní cimbálový koncert s absentním cimbálem, tanec a zpěv měl vskutku svéráznou bohémskou atmosféru.


Heimatschuss aneb moje děda tvoje děda je autorské představení, které pomocí zapojených diváků nechává nehlédnout do vzpomínek na prarodiče mladých herců. Dozvídáme se tak o historii tradující ve třech různých rodinách žijících ve stejné době na odlišném místě v odlišných poměrech.


Představení Raději zešílet v divočině, podle oceňované knižní předlohy novináře Aleše Palána, prezentuje poustevnická individua Šumavy žijící si svůj svérázný, v něčem lehčí, v něčem obtížnější, život po svém.


Adaptace Shakespearovy hry Bouře, na které jsem se nejvíce těšil a které snad mělo být pro mnohé letošním favoritem, se nakonec neodehrálo. Herci se den před věnovali sportu, a pro zranění nebyli schopni Bouři odehrát.
Za zavretými dverami se odehrává příběh plný bolesti, slepé lásky, naděje, touze po porozumění a svobodě. Narativ je sdělován formou výrazového tance, který tyto nevyřčené pocity vyjádřil efektněji než to, čeho jsou schopna slova.
Studenti z Bratislavy přijeli s Goldflamovým dramatem Doma u Hitlerovcov. Činohra to byla čistě konvenční, bez přidaných režisérských přesahů. Soustředila se tedy hlavně na kvalitu realizace hereckých výkonů jako takových.
Festival si organizují studenti sami a cílem je prezentovat a zapojit všechny katedry DAMU i další umělecké školy. Jelikož jsem Zlomvaz navštívil poprvé, překvapila mě doslova otevřenost celého festivalu. Po dobu festivalu bylo možné, mimo jiné, nahlédnout do ateliéru scénografie, kde byly vystaveny aktuálně připravované klauzurní práce. Snad kromě hlavních vstupních dveří u vrátnice jsem nenarazil na zamčené dveře a labyrint chodeb přímo vyzíval ke šmejdění. Na závěrečnou diskusi, která se odehrávala na střeše se dokonce lezlo z baru oknem. Za mě based

📅 26.01. 2022

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.