Zeman ocenil i Matýse. Proč?

📅 01.11. 2020

Ve středu 28. října jsme si připomněli 102 let od vzniku Československé republiky. Tradiční ceremoniál na Pražském hradě se tentokrát sice nekonal, ale Kancelář prezidenta republiky uveřejnila seznam osobností, které dostanou státní vyznamenání. Není divu, že je mezi nimi nejedno kontroverzní jméno. Velkou bouři nevole vzbudil psychiatr Jaroslav Matýs, který letos mimo jiné kandidoval za Trikoloru do Senátu ve Frýdku-Místku. V minulém roce odstoupil po vlně kritiky za své skandální výroky o švédské ekologické aktivistce Gretě Thunberg, pronesené v rozhovoru pro INFO.cz. O Gretě Thunberg tvrdil, že nerozezná dobro a zlo, nechápe spravedlnost, a neprožívá smutek ani radost, a dal to do souvislosti s Aspergerovým syndromem, což je zjevný nesmysl. V reakci na to vznikl otevřený dopis ministrovi zdravotnictví, a Matýs vzápětí odstoupil, a to je dobře. Když někdo udělá průšvih, měl by provést sebereflexi a odstoupit. Kéž by tak rychle odstoupil třeba i premiér Babiš, když proti němu už celé roky naše demokratická žumpa protestuje, a máme proti němu mnoho důkazů.

Česká psychiatrická společnost se od Matýsových skandálních výroků distancovala: Naše společnost dlouhodobě usiluje o destigmatizaci duševních poruch, proto považujeme názory MUDr. Matýse v uvedeném rozhovoru za zcela nepřijatelné. Obsah rozhovoru je v příkrém rozporu s naším trvalým úsilím o kultivaci veřejného prostoru, zcela ignorující naši upřímnou snahu o změnu stigmatizujících postojů a stereotypů vůči duševně nemocným, včetně jejich zobrazení v médiích.

Matýs tak po patnácti letech skončil v čele dětské sekce České psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně i v ministerské komisi pro reformu psychiatrie. Vzápětí se ho ale zastal Ovčáček, a v roce 2020 ho Trikolora dokonce nominovala do Senátu ve Frýdku-Místku, kde naštěstí prohrál na celé čáře. Ovčáček to navíc, jak je jeho zvykem, přirovnává k totalitě, ve které může člověk přijít o práci, pokud vysloví nějaký názor. To je ale nesmysl. Matýs dál může pracovat jako psychiatr. Titul mu nikdo nevezme. Je ale logické, že pokud pronáší tyto skandální výroky, nemůže nadále působit ve vedoucích funkcích. I tak se ale Zeman chystá udělit mu medaili za zásluhy. Vlastně mě to nepřekvapuje, protože prezident je lhář, darebák a vlastizrádce, a každoročně vyznamenává své přátele a ty, kteří hodně lidí naštvali. Matýs tvrdil, že autisté nerozeznají dobro a zlo, ale já se obávám, že ani Matýs nedokáže dobro a zlo rozeznat. Jinak by věděl, že Zeman je na straně zla, a nemohl by si vážit medaile od něj. Slušný člověk by měl takové vyznamenání odmítnout. Matýs by se měl za sebe stydět, a ne dostávat medaile.

📅 01.11. 2020

Si

Jeden komentář na “Zeman ocenil i Matýse. Proč?

  1. Pan doktor má od této chvíle, kdy jej vynesli do nebe soudruzi Zeman s Ovčáčkem, výrazný ale opravdu výrazný společenský i morální cejch.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.