Proč máme rádi Gretu Thunberg?

📅 25.06. 2020

Švédská aktivistka Greta Thunberg, která stála u zrodu globálního ekologického hnutí Fridays for Future, budí velké emoce. Zvláště v České republice se ale často více než jinde ve světě klade důraz spíše na její osobnost, než na témata, o kterých hovoří. Mnozí lidé, a dokonce i politici, jako je Václav Klaus mladší nebo Tomio Okamura, ji dokonce zesměšňují. Příznačné je, že Klausovo hnutí Trikolora si vybralo jako svého senátního kandidáta ve Frýdku-Místku zrovna psychiatra Jaroslava Matýse, který loni opustil vedení České psychiatrické společnosti právě kvůli svým výrokům na adresu Grety Thunberg.

Greta Thunberg sama veřejně řekla, že má Aspergerův syndrom, obsedantně-kompulsivní poruchu a selektivní mutismus. To ale rozhodně není důvod, proč nebrat vážně její slova a názory. Aspergerův syndrom sice patří mezi poruchy autistického spektra, ovšem podle mého názoru je lepší vypustit slovo porucha, a říkat pouze, že je na spektru autismu. Můžete si dokonce pořídit tričko s nápisem “Asperger is my superpower”, což je poměrně výstižné. Aspergerův syndrom bychom totiž neměli vnímat jako poruchu, ale spíše jako superschopnost. Díky tomu má totiž Greta Thunberg svůj speciální zájem, což jsou právě klimatické změny, a mnohem lépe než většina jiných lidí je schopna vnímat nebezpečí, které je s nimi spojeno. Není tedy rozhodně hloupá ani postižená, jak její kritici často naznačují. Samozřejmě s ní nemusíte souhlasit, ale hlavně ji nezesměšňujte. Greta Thunberg ze sebe rozhodně nechce dělat spasitelku, protože jak připouští, světoví politici by měli naslouchat především vědcům, ovšem už tím, že na problémy upozorňuje, dělá světu dobrou službu. Je dobře, že jí média dávají prostor.

A pokud jí a milionům demonstrujících studentů po celém světě někdo vyčítá záškoláctví? Ruku na srdce, kdo z vás nikdy nechodil za školu? Myslím, že pokud občas vynecháte nějaký ten den školní docházky, nikoho to nezabije. Já osobně jsem nikdy nechodil za školu jen proto, že by se mi tam nechtělo, ale zameškal jsem mnoho dnů školní docházky spíše kvůli dobročinným akcím, které mají smysl. A pokud děláte něco, co má smysl, určitě stojí za to zameškat nějaký ten den ve škole. Protesty za ochranu klimatu k takovým činnostem patří.

📅 25.06. 2020

Si

2 thoughts on “Proč máme rádi Gretu Thunberg?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.