ODS, TOP 09 a KDU-ČSL půjdou do voleb společně

📅 02.11. 2020

Na symbolickém místě, u Masarykovy sochy na Hradčanském náměstí v Praze, podepsali v úterý 27. října předsedové ODS, TOP 09 a KDU-ČSL memorandum o společné kandidatuře ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021. Toto spojení je logické, protože díky tomu nehrozí, že TOP 09 a KDU-ČSL skončí pod potřebnou pětiprocentní hranicí, a nedostanou se do sněmovny. Díky přepočtu hlasů na mandáty mohou strany získat více mandátů, než by získaly samostatně. Volební systém totiž diskriminuje strany, které skončí těsně nad pětiprocentní hranicí. Možným změnám volebního systému se budeme v žumpě věnovat později.
Členové TOP 09 mají být lídry ve dvou krajích, lidovci ve třech, a ve zbylých pěti krajích bude mít koalice lídra z řad ODS. Zde může být nevýhoda pro TOP 09 a KDU-ČSL, protože členové ODS budou mít na kandidátních listinách výraznou převahu, a pokud budou voliči ODS kroužkovat své stranické kandidáty, může se stát, že do sněmovny projde jen malé množství členů TOP 09 a KDU-ČSL.
Otázkou je, jestli budou v koalici kandidovat dvě zbylé opoziční strany – Piráti a STAN. Piráti si totiž mohou klidně ve vnitrostranické referendu odhlasovat, že je to pro ně nevýhodné. Pak bude STAN v nevýhodě, protože u tohoto hnutí je diskutabilní, jestli znovu vůbec samostatně překročí pětiprocentní hranici, jak se zázrakem povedlo minule. Pokud ale budou Piráti kandidovat v Koalici se STAN, může tato koalice směle konkurovat pravicové koalici ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Teoreticky by Piráti a STAN mohli ke spolupráci přizvat i Zelené, ovšem otázkou je, jestli se jim bude chtít.
Další otázkou je, jak situací zamíchá nově vznikající “chvilkařská” strana nebo hnutí Mikuláše Mináře, který odešel z vedení spolku Milion chvilek pro demokracii, a zakládá nový spolek Pro ČR. To ale má být pouhou rozcvičkou před vznikem nového politického hnutí, které se bude snažit získávat hlasy nevoličů, nebo bývalých zklamaných voličů Andreje Babiše. Je ale pravděpodobné, že toto nové hnutí může být alternativou i pro některé voliče opozičních stran, a tak může toto hnutí oslabit některý z výše uvedených bloků. Jak moc, si v tuto chvíli nikdo netroufá odhadovat. Je také otázkou, jestli by se toto nové hnutí dostalo do sněmovny.

📅 02.11. 2020

Si

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.