USA: Prezidentské volby 2020

📅 02.11. 2020

3. listopadu se odehraje vrchol amerických voleb. Zatímco u dalších velmocí je v současnosti de facto jasné, kdo jim bude vládnout. To v USA jde o rok trvající show plná dramat i komedie.

Volby začínají primárkami, to je proces, kdy si strany vybírají své kandidáty. V roce 2016 ji za republikány senzačně získal Donald Trump. Zaměřil se na migraci, práci a boj proti elitám, čímž vystihl tehdejší náladu voličů. Přes to, že ze začátku byla jeho kandidatura považována spíše za vtip, tak nominaci získal, stejně jako prezidentství samotné. Porazil Hillary Clinton, kterou tehdy po celí rok favorizovali průzkumi, ale dva týdny před volebním dnem se její náskok snížil na miminimul a Donald Trump s budoucím viceprezidentem Mikem Pencem senzačně zvítězili.

Hillary Clinton se nestala prezidentkou i přes to, že získala o téměř 3 miliony hlasů více. Důvodem je, že prezidenta nevolí přímo lidé, ale delegáti, kteří pak lid zastupují na sjezdu, kde prezidenta zvolí. Delegáti jsou další důvod, proč jsou zde volby taková zábava. Nejenže delegáti v některých státech nemusí zastupovat člověka, který v něm vyhrál nebo ve volbách vůbec kandidoval, ale také všichni delegáti připadnou vítězi daného státu. Trump vyhrál volby díky 46 delegátům ze severských států Wisconsin, Pensylvánie a Michigan. Ani v jednom z těchto států nezvítězil o více jak 1%, ale přesto získal všechny delegáty. V některých státech, jako je Kalifornie, je v současnosti jasné, kdo vyhraje. Kandidáti se tak soustředí jen na některé státy a v nich vedou tvrdou kampaň. Hillary sever podcenila, Wisconsin a Michigan považovala za jisté a tak je téměř nenavštěvovala, narozdíl od Trumpa.

Letos jako zástupci dvou hlavních stran proti sobě stojí prezident Donald Trump za republikány a Joe Biden za demokraty. Joe Biden musel v primárkách porazit více jak 10 spolustraníků, jako za centristu se za něj nakonec postavilo spusty umírněných spolustraníků, aby odvrátili hrozbu levicového Bernieho Sanderse. Trump tentokráte čelil slabé opozici a v některých státech se primárky ani nekonaly a rovnou byl doporučen Trump. 

Volby budou ovlivněny mnoha faktory. Zvláště pak koronavirovou pandemií a stavem ekonomiky. To by mělo nahrávat Bidenovi, který je mnohem populárnější než Hillary Clinton před čtyřmi lety. Trump však již jednou ukázal, že se poprat umí a rozhodně boj nevzdává.

Historii, názory a skandály obou politiků rozebíráme v našich videích. V budoucnu budeme přidávat další v rámci politiky a historie.

📅 02.11. 2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.