Sviňák (kniha od Welshe, ne žádný politik)

📅 13.06. 2020
Obálka vydání z roku 2015

All cops are bastads. Všichni to víme. A chcete se seznámit s tím největším policejním bastardem? Ne, že by každýmu hned ordinoval gumoléčbu, na to Bruce Robertsona neužije. Možnost dostat orál od nezletilé, aby její nabíječ nešel sedět za pedofilii? Že váháš. A nejen takový je Bruce.

Bruce Robertson, hlavní hrdina knihy Sviňák (seženete spíše v novějším překladu jako Špína) od skotského spisovatele Irvina Welshe, i stejnojmenného filmu, je detektivem edinburské policie. Jo, možná jsou jeho metody trochu míň ortodoxní a možná si luxuje rypák snížkem, aby zvládl svoje vražedné pracovní tempo. No, přiznejme si to, ta druhá informace není možná, ale určitě. Bruce je prostě solidní workoholik. Takového člověka přece musíte udělat šéfinspektorem. A tady je ten největší problém. Na oddělení se začíná řešit, kdo bude povýšen. A je na Brucovi, aby všem ukázal, že on je pro tuto funkci stvořen. Takže si trochu zaluxuje a jde na to. Pojďme s ním, ať si prohlédneme, jak si povede. Bruce se totiž nebojí házet špínu na ostatní, psychicky deptat, je to prostě správný bastard, správný Sviňák. A taktně přehlédněme jeho problémy s vlastní psychikou, to se občas stává, ne?

Pokud byste nebyli zas takoví fanoušci čtení, koukněte na film. Jo, jste ochuzeni o pár momentů, ale James McAvoy je v roli Bruce úplně k sežrání a k sakru uvěřitelný.

A nějaké ohodnocení? No, pokud máte rádi drogovou tématiku a chcete vidět korupci v přímém přenosu, nevadí vám explicitní jazyk a popisy, tak pro vás 10/10. Pokud máte s nějakou výše uvedenou věcí problém, ale i tak vás to zajímá, tak si uberte tak čtyři body na 6/10. Osobně jsem si oboje, jak knihu, tak i film, náramně užil. Howgh, domluvil jsem. Váš WaciK.

📅 13.06. 2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.