V internetovém státě REPUBLIKA vznikají koalice.

📅 07.08. 2020

Jak na pravé, tak na levé politické půlce politického spektra v internetovém státě REPUBLIKA začíná docházet k užší spolupráci a vytváření koalic. Je velmi pravděpodobné, že bychom tak v příštích volbách, které nás budou čekat prvního srpna, mohli vidět souboj dvou velikých stran, jaký můžeme znát například z USA.

Levice zakládá Koalici svobody

REPUBLIKOVOU levici zastupuje převážně strana Sjednocená levice (SL), která sama funguje jakožto spojenectví většiny levicových sil, od umírněnou levici přes zelenou levici až po radikální levici. Menší levicovou stranou je Sociálně zelená strana (SZS). Předseda SL, Mikuláš Fantys, nedávno uvedl, že zakládají koalici s SZS. Toto spojenectví dostalo název Koalice svobody.

„Účelem Koalice svobody je bojovat proti státní diktatuře prezidenta a senátorů, za svobodnou a solidární REPUBLIKU.“ Toto jsou Fantysova slova, která naznačují, že hlavní cíl nové koalice je spolupráce proti proti pravicovým subjektům, které jsou aktuálně u moci.

Pokrok chce spolupráci s Imperiálním hnutím.

Aktuálně největší strana na pravé čísti politické spektra, Imperiální hnutí (IH), se již několik týdnů snaží o spojení pravicových subjektů pro srpnové volby. Zdá se, že pravice začíná nacházet společnou řeč. Dnes totiž byla nabídnuta spolupráce straně Pokrok.

„Imperiální hnutí nabízí Pokroku jednání o bližší spolupráci v zájmu sjednocení liberální pravice.“ Toto jsou slova předsedy IH, Jana Tomáše. Bohužel se našemu zpravodaji nepodařilo zjistit, jak na tuto nabídku reagoval předseda Pokroku, Šimon Dlouhý.

O tom, zda má IH předložit straně pokrok nabídku spolupráce rozhodlo vnitrostranické referendum. Pro hlasovalo devět, z celkového počtu šestnácti členů hnutí. Nikdo nebyl proti. Zbytek se zdržel hlasování. Pro nabídku spolupráce byli i oba senátoři za IH, Jan Tomáš a Mirek Nekolný.

Členové Imperiálního hnutí projednali a odhlasovali, že se budou do budoucna snažit o bližší spolupráci se stranou…

Zveřejnil(a) Imperiální hnutí dne Neděle 14. června 2020

Připojí se k pravicové spolupráci i RSDAP?

Několik minut po té, co předseda IH, Jan Tomáš, dal hnutí Pokrok nabídku spolupráce se ozval předseda Republikánské strany – demokratické aliance pravičáků (RSDAP), Vojtěch Miler, a uvedl, že je též ochotný jednat o spolupráci. Tuto nabídku podpořil senátor za RSDAP, Štěpán Šrajer.

„Rovněž já a můj kolega Štěpán Šrajer jsme otevřeni k jednání. Trochu mě mrzí, že jste nás takhle opominuli.“ Takto zněla Milerova slova. Z druhé věty ovšem můžeme číst, že od IH zatím žádná nabídka nepřišla nelze tudíž zatím říct, jak moc je tato spolupráce reálná, či nikoliv.

Čeká REPUBLIKU dokonalý bipartismus?

V současným dobách probíhají v REPUBLICE veliké rozpory mezi zástupci levice a pravice. Dochází k veliké polarizaci názorů a to společně se vznikem nových koalic může vést až ke vzniku dokonalého bipartismu, jaký můžeme znát například z USA.

Dokonalý bipartismus = stranický systém, ve kterém existují dvě hlavní politické síly, které mají dohromady přes 90% hlasů. Zároveň je nutné, aby strany měli odlišné postoje a soutěžili vzájemně o voliče, navíc by ani jedna z nich nebyla výrazně větší než ta druhá. Tento termín vytvořil francouzský politolog Jean Blondel.

Menší strany jako Občanská sociálně demokratická aliance (OSDA) nebo senátní strany, které ztrácí podporu mezi voliči, konkrétně Sioniostická strana (SS) a Slovensko pod vodou (SPV) nezískávají v průzkumech příliš velké množství hlasů. Pokud se nepřipojí k jedné ze vznikajících koalic, tak je v srpnových volbách bude pravděpodobně čekat výprask od voličů.

Líbil se vám článek? Jestli ano, tak dejte autorovi vědět, že si jeho práce ceníte. Finančně ho můžete podpořit zasláním libovolné sumy v Bitcoinech na bitcoinovou peněženku: bc1q9hnatg4esx4tucz8ww4m9yve29w7rktyk0paxy

📅 07.08. 2020

2 thoughts on “V internetovém státě REPUBLIKA vznikají koalice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.