Před čtyřmi lety: Občanská hradní stráž

📅 26.06. 2020

Přesně před čtyřmi lety se na Pražském hradě konala legendární protestní akce. Název narážel na to, že jsme měli střežit ústavní pořádek, který byl na Pražském hradě už předtím porušen, mimo jiné při návštěvě čínského prezidenta, kdy bylo z neznámých důvodů uzavřeno Hradčanské náměstí.
Sešli jsme se ve slavné hradčanské hospodě U černého vola, před kterou jsme se následně i vyfotili.

V hospodě jsme ale dostali všechno, co jsme potřebovali, především desky s portréty různých politických vězňů a lidí pronásledovaných totalitními režimy, a jejich příběhy. Rozmístili jsme se na různých místech v areálu Pražského hradu, a drželi jsme před sebou dvě desky, s fotkou některé z obětí nedemokratických režimů, a s textem, popisujícím příběh dané osoby.

Já jsem například stál poblíž brány, kudy přicházejí turisté směrem od tramvajové zastávky Pražský hrad. Každý “cedulkář” měl i svého fotografa, který dokumentoval průběh akce. Někteří z nás byli během akce nuceni opustit své stanoviště a přesunout se jinam, ale většina aktivistů zůstala stát na svém místě celou hodinu.

Akce se konala ještě předtím, než byly na Pražském hradě v létě stanoveny přísné vstupní prohlídky, které jsou tam dodnes. V současné době bychom zřejmě s cedulemi ani neprošli vstupní branou. Na podzim ale jeden aktivista například vyjadřoval protest tím, že pobíhal po hradním nádvoří jen v červených trenkách. S těmi samozřejmě nebyl problém vstoupit, pokud přišel oblečený, a do trenek se svlékl až uvnitř.

Přečtěte si oficiální (a bohužel stále aktuální) stanovisko aktivistické skupiny Kaputin, která akci před čtyřmi lety pořádala:

Dne 22. června 2016 odpoledne bude celkem deset obyvatel České republiky na různých místech Pražského hradu upozorňovat informačními cedulemi na oběti zvůle nejrozpínavějších totalitních režimů světa.

Někteří naši politici, dokonce i nejvyšší ústavní činitelé, se v poslední době s představiteli těchto režimů sbližují daleko více, než je důstojné pro reprezentaci země, která si ve 20. století sama prošla hned dvěma zrůdnými totalitami. Takový přístup navíc přímo ohrožuje naši svobodu, demokracii a vztah k našim spojencům.

Není nám lhostejný osud lidí žijících v zemích, kde jsou každým dnem pošlapávána občanská a lidská práva, kde jsou v ohrožení života lidé mající jiné než státem posvěcené názory a kde je občanům znemožněn podíl na řízení své země.

Z těchto důvodů si tichým držením informačních cedulí připomeneme osudy deseti politických vězňů nebo systémem zavražděných lidí z Číny, Ruska, Ruskem okupovaných částí Ukrajiny či válkou zmítané Sýrie. Návštěvníci Hradu se tak budou moci dozvědět více o osudech Olega Sencova, Stanislava Klyche, Lioua Siao-poa, Oleksandra Kolčenka, Jurije Ilčenka, Borise Němcova, Anny Politkovské, Ervina Ibragimova, Ildara Dadina nebo Mohammeda Wasíma Muáze.

Občanskou hradní stráž, jak je akce nazvána, organizuje Kaputin, sdružení několika aktivních občanů České republiky i dalších evropských zemí; účastníci budou uplatňovat svá lidská a občanská práva – konkrétně právo na svobodu projevu, jehož výkon touto formou je zcela v souladu s ústavním pořádkem České republiky a samozřejmě i s návštěvním řádem Pražského hradu. Nejde o organizované shromáždění; občané budou držet stráž jednotlivě, na různých místech.

📅 26.06. 2020

Si

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.