Žijeme v době, ve které je stále těžší a těžší si udržet svoji porci soukromí, ba mít záruku svobodného projevu. Čím je toto způsobené, jaké jsou motivace za sběrem dat a omezování svobodného projevu, či jak se proti těmto trendům bránit?
Právě tuto problematiku budu rozebírat zde na Žumpalistech ve svých článcích více do podrobna, pojďme si v tomto článku projít základní principy, hrozby a možnosti obrany kybersoukromí a svobody projevu.

Aktuální stav
Základní premisou pro svobodný projev je svobodný prostor, nad kterým nemá kontrolu žádná centrální autorita. Jedno přísloví říká, že “Slovo, které je přijatelné veřejností, nepotřebuje chránit,” to platí na internetu dvojnásobně. V době, kdy se zavádí automatická cenzura, aby se nikde neobjevoval urážlivý obsah, je velice obtížné narazit na platformu, kde neobdržíte trest za to, že napíšete Nigérie, či tomu podobná slova.
Zde narážíme na hlavní kámen úrazu, prakticky všechny dnes používané sociální sítě či komunikátory jsou spravovány centrální autoritou, která má přístup ke všem příspěvkům či zprávám v systému. Může tedy těžit data o zájmových skupinách, cenzurovat věci, které se zkrátka nelíbí a odpojovat uživatele, kteří přidávají “nevhodný” obsah. Bylo spíše otázkou času, než čehokoliv jiného, než se internet dostal do stavu, ve kterém je a do jakého směřuje. Jak již víme z historie, častečně i aktuálního dění ve světě, krize takovému stavu napomáhají nejvíce ze všeho.
Alternativa
Začíná se však objevovat široká řada softwaru a služeb, která se snaží konkurovat tomuto směru. Spousta projektů teprve začíná a do produkce se nehodí, některé jsou již více než použitelné. Genericky by se tato skupina projektů dala označit jakožto “svobodný software”, ten obvykle bývá vyvíjen skupinou nadšenců, kterým není lhostejné, co dělá služba, kterou používají, jaká o nich sbírá data a kam je posílá.
Které projekty to jsou a jakým způsobem konkrétně chrání buďto svobodu projevu, vaše soukromí, případně obojí, si zaslouží vlastní články. Ovšem už jen to, že nyní čtete článek na Žumpalistech, je produktem boje proti cenzuře, jelikož jedním z důvodů vzniku tohoto portálu bylo založit portál, na kterém nehrozí zrušení celého obsahu v důsledku algoritmů, které mají za úkol mazat závadný obsah. Na této myšlence jsou postavena celá hnutí, která mají za cíl omezit dosah a vliv právě takových algoritmů.
Nakousnutí
O kom, o čem tu je řeč? Vaše soukromí si můžete hlídat například pomocí bezpečných komunikátorů (Signal, Matrix.org). Tyto komunikátory fungují tak, že udržují šifru takzvaně end-to-end, tedy od konce do konce. To znamená, že zpráva, kterou odešlete, se na vašem zařízení zašifruje, odešle se přes síť ve skrytém formátu a dešifruje se až na zařízení příjemce. Toto zabraňuje provozovateli služby sledovat vaše konverzace a těžit z nich data o vás.
Svobodu slova můžete podpořit prostřednictvím prakticky necenzurovatelných sociálních sítí (Mastodon, Pleroma). Tyto sítě jsou uskupením malých serverů, které se propojují do tzv. federace. V rámci federace si pak servery obměňují vaše příspěvky a kontrolují jejich autenticitu, tedy zda opravdu váš příspěvek pochází od vás. Pokud si majitel jednoho serveru řekne, že začne cenzurovat obash, může omezit pohyb informací pouze na svém malém úseku federace, nikdo nemá kontrolu nad celou federací.
Závěr
Internet posledních pár let směřuje do temných dob, ve kterých je cenzura na denním talíři a pro názory, které se nehodí, není žádné místo. Kam se bude nadále situace vyvíjet závisí jen a pouze na jeho uživatelích. Výběr médií, ze kterých budou čerpat informace, přes která budou komunikovat a zkrátka, která budou živit. Nenechme internet upadnout v totalitu.