Připojte se k Matrixu

📅 03.07. 2020

Nebude to nejspíše zdaleka tak akční, jak by se z titulku mohlo zdát, ale vaše konverzace s přáteli budou o něco bezpečnější. Jedná se o síť, která umožňuje end-to-end šifrování vašich konverzací. To znamená, že zprávy jsou čitelné pouze na koncových zařízeních a samotný server, který službu poskytuje, nemá jak zjistit, co je obsahem dané zprávy.

Home | Matrix.org
https://matrix.org

Co je to Matrix a co dělá?

Běžně, když s někým komunikujeme, ať už přes SMS, Messenger, Telegram, naše konverzace se odesílá přes nějaký centrální server. Váš mobilní operátor, Facebook, či Telegram mohou číst vaše zprávy v tzv. otevřeném formátu. Otevřený formát je jakákoli zpráva, kterou jste zvyklí číst, tedy i tento článek je v otevřeném formátu.

Představme si ovšem situaci, kde hx13xb9x1cxf4Fxf9xc6xe9T{Rxa8x8dxa9xb4xa1xe9xfexa9x96xe8x9exa5nxcexc47x0bxf0x19pxcaxaexadx1dx13t_pxc7%xe5xd6xe0xc9x02l%xa9b!x9c< >x8btgxddxtx93|%qxf9x89x80xdeZNx83x8dxfb[%xe1}xe8-xeaxbdxe8sx81xa8wx16Hx11Vxe9x1f_x83xcax05xccxffxd5″xabx16xb3Zxa1Nx82xc9xfcxa2z’oxadCx17

Taková zpráva už se čte mnohem hůře a takový je i ideální stav, v jakém se vaše zpráva může nacházet na serveru, přes který komunikujete.

Právě to vám umožňují chatovací aplikace, které Matrix používají. Samotný Matrix je totiž pouze protokol, tedy jakási sada pravidel, která mají aplikace dodržovat, aby se navzájem dorozuměly. Každý tedy může používat aplikaci, která se mu líbí nejvíce a dorozumí se i s lidmi, kteří používají aplikaci jinou (rozumí-li si tedy s Matrixem).

Navíc si kdokoli může založit vlastní server. Máte-li tedy pocit, že by v šifře mohly být zadní vrátka, není nic snazšího, než vzít věci do vlastních rukou a všechny konverzace mít uložené na vlastním počítači.

Nedělám nic nelegálního, takže svoje zprávy skrývat nemusím.

Toto je v dnešní době poměrně veliký mýtus. Žijeme v době, ve které se o vás každá reklamní korporace snaží dozvědět co nejvíce a zjistit, do jaké cílové skupiny jakých produktů patříte, jestli jste ochotni dát za určitý produkt více či méně peněz, či dokonce jaké články vám vyobrazit ve vyhledávači, aby “správným” způsobem ovlivnily veřejné mínění.

Není nic špatného na tom si chránit své soukromí, svůj dům si také zamykám, ačkoli v něm neschovávám nukleární hlavici.

Slovo na konec

Máte-li zájem si Matrix ozkoušet, nejjednodušší způsob je přes aplikaci od tvůrců samotného Matrixu: https://riot.im/

Autor tohoto článku používá Matrix: @dormouse:matrix.org
Máš dotaz? Přidej si ho a zeptej se!

Podpořit autora můžete kryptoměnou:

Bitcoin: bc1qqlfuuu4tq2w5cytlmhn9203ye9m7emfs8x877r
Litecoin: MA4Ly9mf6KaLwCkYZkswH7HDaSuBwLEhUo
Monero: 82x1uQonUymEiCcBpuJ2VCQxPHq9LiuWRTtZiAjedbQZRqFp8V5ZqjaKGGrMatAweo4EaHKEh3XUYfEPpnHWH3UB2yh78c3

Související články

📅 03.07. 2020

Jsem programátor a kryptonadšenec z Brna, zabývám se údržbou svobodného softwaru a ve volném čase si hraji se všemožným zabezpečením, experimentuji se softwarem, který umožňuje bezpečnou komunikaci, ukládání dat apod.

Řadím se mezi bojovníky za svobodu, převážně tedy v kyberprostoru, kde je toto dění mnohdy podceňováno a redaktorem na Žumpalistech jsem se stal právě proto, že chci popularizovat toto dění mezi širokou veřejnost. V kyberprostoru je svoboda ohrožena zcela stejně jako v prostoru skutečném a zcela stejně se za ni musí bojovat.

Kolonky jsou nudná věc a na některé sítě tu nejsou. Kontakt zde:
* Mastodon: @dormouse@mas.to
* Matrix: @dormouse:matrix.org
* LinkedIn: Marcel Plch
* Twitter/Github: Dormouse759
* GPG klíč: DBDEB5B465C02C8A06DD50CE55AE59B937DD3A63

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.