Konzole Steam Deck od Valve recenze a info

📅 09.06. 2022

Valve v únoru začalo rozesílat Steam Deck prvním lidem, kteří udělali objednávku. Nakonec se Steam decck dostal i ke mně a v tomto článku shrnu všechny podstatné informace, ohledně tohoto dlouho očekávaného zařízení.

Co je to Steam Deck

Steam Deck je defacto přenosný počítač, který vypadá jako handheld (přenosná herní konzole). Defaultně je na něm nainstalován Arch Linux. Toto přenosné zařízení lze používat sám o sobě, nebo s příslušenstvím (Monitor, myš, klávesnice) jako běžný počítač.


Steam Deck je zcela modulární, takže si do něj klidně můžete stáhnout i Windows, ač to spousta lidí nedoporučuje.

Steam Deck cena

Oficiální cena Steam Decku je v Eurech a jiná pro každou jednotlivou variantu. První varianta stojí necelých 11 000 Kč, nejvyšší okol 17 000 Kč a prostřední varianta kolem 14 000 Kč.

Rozdíly v modelech jsou minimální, hardware mají stejný až na velikost hardisku. Nejlevnější nemá hardisk s technologií SSD a velikost jen 64 GB, střední varianta má 256 GB SSD a nejvyšší 512 GB. Nejvyšší model má pak o něco lepší display, ve kterém je méně odlesků.

Jakou verzi vybrat?


Ač sám mám nejdražší verzi, tak nejlepší je ta nejlevnější. Rozdíly mezi verzemi jsou minimální. Ke všemu si můžete hardisk koupit a vyměnit si ho sami. Podle testů není ani špatná varianta prostě mít jen Mirco SD karty a dávat hry na ně. V rychlosti prý takový rozdíl není.

Recenze Steam Decku 2022

Recenze Steam Decku 2022

Steam Deck je velice zajímavé zařízení. Už po jeho vybalení skvěle sedne do ruky. Nicméně to sednutí do ruky mi přijde trochu zvláštní. Drží se velice příjemně, ale hraje se na něm už hůř.

Zkoušel jsem na něm hrát hry, které mi jdou (FIFA) a na Steam Decku mám s ovládáním obrovské problémy, dělá ze mě horšího hráče.
Nicméně teď ještě k tomu, jak se dá Steam Deck využít a jak ho využívám. Nejprve jako herní konzole pro účely, k jakému byla stvořená – hraní her z knihovny na Steamu. Na první pohled funguje velmi dobře, na ten druhý už úplně ne.

Valve hodnotí každou hru podle stupně toho, jak je daná hra vhodná pro hraní na Steam Decku, nejvyšší stupeń verifikovaná hra by měl zajistit to, že s hraním nebudete mít žádný problém. Bohužel v případě titulu eFootball 2022 tento problém mám a ač přes to, že hra by měla běžet bez problému, tak se prostě nepřihlásím do hlavního menu hry a hra je tedy nehratelná.

Steam Deck se skvěle hodí pro hraní indie her, takže poprvé jsem vyzkoušel Castle Strike nebo Evoland, který mě na PC absolutně nebavili a Steam Decku konečně dostane šanci i část knihovničky, kterou jsem tak dlouho zanedbával.

Další využití Steam Decku je ho použíti i jako Launcher pro Epic Game Store. Epic nemá podporu Linuxu a je pořeba použít launcher jiný – Heroic. Na něm jsem zkoušel Kingdome Come a většinou jde o plynulý zážitek. Jen ve městech občas i na nejnižšší detaily dropne framerate pod 26. Mimo město v pohodě jsou i střední detaily.

Bohužel jsem měl problém s instalací watch dogs 2, hra se nechce stáhnout a launcher se zasekne, když se o to pokusím. Hru XCOM 2 jsem sice spustil, ale nedá se moc dobře ovládat. Nereagují tlačítka myši.

Steam Deck využívám hodně jako tablet, pro brouzdání internetem, jediná nevýhoda ovšem je, že když kliknu do input fieldu, tak místo toho, aby se objevila softwarová klávesnice sama, tak ji musím vyvolat. Bylo by fajn u některých aplikací mít možnost aby klávesnice vyskakovala automaticky.

Steam Deck se dá dobře využít místo Nintenda Switch, zkoušel jsem emulovat Pokemon Brilliand Diamont a fungovalo to překvapivě dobře. Oproti nativní verzi na Switchi jsou tam mírné záseky (při cut scénách) nebo trvá o něco déle přichod mezi lokacemi (když člověk vejde do domu, trvá ten přechod v černé obrazovce o trochu déle).

Steam Deck se skvěle hodí pro hraní na dálku a používám ho na to, abych z postele mohl hrát svoje hry na Playstationu a funguje to naprosto skvěle bez jediného zaseknutí s 60 snímky za vteřinu. Input lag je neznatelný. Nevím, jak se to povedlo, ale takhle plynulé streamované hraní jsem ještě nezažil (a to jsme měl steam link…)

Steam Deck se dá využít třeba na cestách. Už jsem hrál v metru a v čekárně u doktora a musím říci, že je to skvělé, jen nějaké hry vyžadují připojení k internetu a samotný Steam Deck funguje bez internetu trochu hůř. Proto strhávám hvězdičku z přenositelnosti

Václav Veselka

Rychlost
Ovladatelnost
Cena
Možnost přizpůsobení
Přenositelnost

Zhodnocení

Steam Deck je skvělá volba pro všechny, kdo nemají herní počítač nebo kdo si chce zahrát na cestách. Určitě doporučuji tu nejlevnější variantu.

4.2

Steam Deck specs

Specifikace Steam Decku

CPU: Zen 2 procesor s taktem 2,4 – 3,5 GHz
GPU: 8 RDNA 2 jader s taktem 1,0 – 1,6 GHz (až 1,6 TFLOPS)
RAM: 16 GB LPDDR:
Rozměry: 298 mm x 117 mm x 49 mm (ŠxVxH)
Váha: 670 g
Wi-Fi: Wireless LAN IEEE 802.11 a/b/g/n/ac
Bluetooth: Bluetooth 5.0

Hardisk se liší dle modelu.

Kde koupit Steam Deck. Oficiálně či na bazaru?

Opověď je jednoduchá, jedině přes Steam, Valve je jediným distributorem a v obchodech se (zatím ?) koupit nedá. V současné době je Steam Deck vyprodaný a musíte se “zařadit do fronty” https://www.steamdeck.com/cs/

Přenosný počítač lze koupit i na bazarech typu Aukro, E-bay nebo v tržišti na Facebooku, musíte ale počítat s tím, že si oproti oficiální ceně něco připlatíte.

Steam Deck a Windows

Na Steam Deck se dá nainstalovat Windows, jen tedy si to nikdo moc nechválí, pokud k tomu tedy nemáte nějaký vážný důvod, zůstaňte na Linuxu 🙂

Gameplay na Steam Decku

Hry vypadají na Steam Decku opravdu dobře, ale ovládají se (aspoň mně) docela špatně. Nicméně toto může být zcela subjektivní. K Decku si můžete připojit i vlastní gamepad nebo jiné příslušenství, které vám zážitek ještě zlepší.

Jak vypadá Steam Deck v akci s můžete prohlédnout na následujícím videu:

Dock pro Steam Deck

Steam Deck sice chystá oficiální Dockovací stanici, nicméně se dokážeme obejít i bez ní. Stačí si koupit replikátor portů a pak stojánek. Do 1000 Kč máte vše, co potřebujete.

Steam Deck unboxing

Podívejte se na Zdeňka z Vortexu, jak rozbaloval svoji konzoli.


Steam Deck vs Switch

Steam Deck je víc než jen konkurenci Nintenda Switch. Můžete na něm hrát velkou řadu Switch her díky emulátoru. Některé pecky od Nintenda jsou zde nehratelné, takže Steam Deck nemůže Switch plně nahradit, ale pokud vád nejde o hru jako takovou, ale jen o možnost hrát na cestách, tak Steam Deck je téměř ve všem lepší.

Mám i Switch a jediné v čem Switch vede jsou hry, které mají pohybové ovládání, to simulovat Steam Deck neumí.

Nicméně je Steam Deck konkurence pro Switch? Zcela jistě!
Je Switch konkurencí pro Steam Deck? Rozhodně ne.

Tuto věc si v Nintendu uvědomují a samo Nintendo podniká kroky k tomu, aby veškeré návody na to, jak emulovat hry pro Switch zmizely z Youtube.

Co si o Steam Decku myslíte vy?

Máte už Steam Deck vy? Jak jste s ním spokojeni? Dejte vědět do komentářů, popř. pokud máte nějakou další otázku, tak se neváhejte zeptat, rád vám pomůžu nebo poradím, pokud budu vědět 🙂

📅 09.06. 2022

Anarchokapitalista, marketér a zakladatel Žumpalistů!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.