Hlavními příjmy Evropské Unie jsou členské poplatky a clo. Odvody do EU se rok od roku zvyšují. Nicméně ukažme si to, kolik každého z nás stála EU v roce 2017.
Na členských poplatcích bylo odvedeno celkem 42,4 mld.
Na clu díky členství ČR v EU získala EU 8,7 mld.
Co představují tyto peníze?
První položka ukazuje, kolik peněz bychom mohli mít dohromady my všichni v kapsách. Jde o peníze, o které byli občané oloupeni prostřednictvím daní.
Druhá položka ukazuje, o kolik se za rok 2017 agregovaně zdražily výrobky, které k nám proudily ze zahraničí. Prostě o kolik se zdraží dovoz. EU tyhle peníze získá, ale zaplatíme to my, občané ČR ve formě vyšších cen.
Co to pro mě vlastně znamená?
Mediánová mzda je 26 843 a zaměstnanců je 3 933 500.
Průměrná mzda byla 29 335. (Tzn, mediánová mzda je cca na 90 % mzdy průměrné).
Plus je ještě několik podnikatelů. Cca 2 000 000, nicméně mohou se překrývat se zaměstnanci.
Počítejme tedy 6mil vydělávajících si lidí.
42,4 + 8,7 mld = 53,1 mld Kč
Na každého ekonomicky aktivního člověka pak vychází, že průměrně každý ekonomicky aktivní člověk zaplatí za členství v EU 8 850 Kč. Člověk, pobírající mediánovou mzdu, zaplatí každoročně EU 7 965 Kč.
EU nám za to něco dává
Jistě, oblíbený argument. Ovšem, co znamená to „nám“. Dala vám EU nějaké peníze zpátky? Opravdu dotace Agrofertu, rozhledny v údolí a pár opravených školek nám stojí za to, aby každý člověk dával téměř 9 000 Kč ročně?
Však každý z nás by určitě lépe investoval svých 9 000 Kč než nikým nevolený úředník.
Je to vše?
Bohužel není. Evroské regulace nás stojí mnohem víc. Stojí přibližně 4 % HDP. Jelikož tuto ztrátu nelze dobře přepočítat na jednoho občana (protože se každého dotýká regulace nějak jinak – stejně tak nelze přepočítat na každého občana to, co EU ČR dává).
Více informací o těchto nepřímých nákladech zjistíte v článku Dominika Hrubého.