Jílek jako Ad Hominem

📅 13.07. 2020

Představme si hypotetickou (ale opravdu jen hypotetickou), situaci, ve které Martin Jílek tvrdí, že jedna plus jedna se rovná dvěma. Většina žumpy následně začne tvrdit “Lol, ne, vždyť jsi Jílek.”

brainlet on Tumblr

Útok na osobu se v řečnictví považuje za to nejhlubší dno. Mezi zločiny proti lidskosti je argumentum ad hominem, tedy argument mířený na člověka, morálně asi tak hluboko, jako je zneužívání dětí. Pokud tedy ovšem nejste čtveratá houba z ananasu s anarchokapitalistickými sklony, pak je to asi jako rudá propagovaná modrou.

Ale člověk se špatnou reputací…

Ne, argumentum ad hominem opravdu není ospravedlněno reputací daného jedince, na kterého je útočeno, ba naopak pouze prohlubuje závažnost. Takový akt lze přirovnat ke kopání do mrtvoly. Útočník namísto toho, aby poukázal na nedokonalosti v daném výroku, které ani nemusí existovat, se snaží vzít co nejsnazší zkratku a vzít si vítězství pouhým poukázáním na osobu.

Argumentum ad hominem může také nechtěně a neúmyslně zmanipulovat veřejně mínění ke špatnému závěru. Je celkem běžné, že v takových jedna plus jedna hypotetických situacích je Szambo Demokratyczne schopno tvrdit, že výsledek je tři jen proto, aby dotyčný neměl pravdu.

Vyvraťte výrok, nikoli člověka.

Whomst Is the Smartest on 4chan?

Jistý meritokratický přístup k diskusím tvrdí, že je zcela jedno, kdo jaký nápad, výrok, či návrh přednesl, mělo by proti němu být nakládáno vždy zcela stejně. Proto příště, až uvidíte příspěvek od svého nejvíce nenáviděného brainleta (mozečka), představte si, že jej řekl nějaký váš známý, se kterým jste schopni prodiskutovat celé hodiny. Hledejte nedokonalosti ve výroku, nikoli v člověku. Lehce tím vzniká strawman a přes toho se debata nevyhrává, pouze ničí, všichni se rozzuří a nikdo neodejde debatou obohacen.

📅 13.07. 2020

Jsem programátor a kryptonadšenec z Brna, zabývám se údržbou svobodného softwaru a ve volném čase si hraji se všemožným zabezpečením, experimentuji se softwarem, který umožňuje bezpečnou komunikaci, ukládání dat apod.

Řadím se mezi bojovníky za svobodu, převážně tedy v kyberprostoru, kde je toto dění mnohdy podceňováno a redaktorem na Žumpalistech jsem se stal právě proto, že chci popularizovat toto dění mezi širokou veřejnost. V kyberprostoru je svoboda ohrožena zcela stejně jako v prostoru skutečném a zcela stejně se za ni musí bojovat.

Kolonky jsou nudná věc a na některé sítě tu nejsou. Kontakt zde:
* Mastodon: @dormouse@mas.to
* Matrix: @dormouse:matrix.org
* LinkedIn: Marcel Plch
* Twitter/Github: Dormouse759
* GPG klíč: DBDEB5B465C02C8A06DD50CE55AE59B937DD3A63

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.