Dva provokatéři narušili pochod za svobodné Bělorusko

📅 16.08. 2020

V sobotu 15. srpna se v Praze konal pochod za solidaritu s běloruskou opozicí. O policejní brutalitě, které běloruští demonstranti čelí, jsme vás již informovali. Pochod začal u Klementina, a pokračoval přes Karlův most směrem na Pražský hrad. Na Malostranském náměstí se průvod pokusili narušit dva provokatéři. Zatímco v průvodu byly vidět červenobílé vlajky svobodného Běloruska, jeden z provokatérů nesl rudozelenou vlajku Lukašenkova Běloruska. Druhý měl transparent s nápisem: “Ať žije Lukašenko, ukaž CIA tvrdou pěst”. Provokatéři se chtěli hádat, a tak je musela hlídat policie, aby nedošlo i k nějakému fyzickému konfliktu. Nakonec se ale oba dostali až na Loretánské náměstí, kde následovaly projevy několika řečníků. Mimo jiné vystoupil i pirátský kandidát do senátu Jakub Veverka, a pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. Dále promluvili zástupci spolu Milion chvilek pro demokracii. Všichni shodně vyjádřili podporu běloruské opozici, která už týden protestuje proti diktátorovi Lukašenkovi. V davu byla vidět kromě červenobílých běloruských vlajek také česká a ukrajinská vlajka. Objevil se zde mimo jiné i starosta městské části Praha 7 Jan Čižinský. Provokatéři nejprve jen stáli v ústraní u vozovky, později se s nimi někteří demokratičtí aktivisté pustili do debaty, pokud se to tak dá nazvat. Jeden z provokatérů se přiznal, že podporuje SPD. Druhý zase omlouval svůj hlasitý projev tím, že je téměř neslyšící, a proto mluví nahlas, protože si není jistý, jestli ho někdo slyší. I jeden z pořadatelů ho přitom přišel požádat, aby se utišil. Jeden běloruský aktivista zase přišel provokatérům hlasitě vynadat: “Proč nás tady urážíte?!” Volič SPD pak osočil Milion chvilek pro demokracii, že to není demokratické hnutí, protože chce demisi premiéra, který vyhrál volby. Demokratičtí aktivisté ho upozorňovali, že všichni mají podle ústavy právo demonstrovat. Když ale demokratičtí aktivisté upozorňovali na falšování voleb a na policejní brutalitu v Bělorusku, tak volič SPD dával najevo, že o tom vlastně nic neví, a že ho to nezajímá. Nakonec přišla řeč i na odstranění sochy maršála Koněva. Volič SPD označil radní městské části Praha 6 za fašisty.

Já osobně nechápu, jak mohou někteří Češi (a doufám, že jich není mnoho) podporovat masového vraha a diktátora Lukašenka. Každý správný Čech přece dávno ví, že je to darebák. Stejně tak jsem nechápal ty, kdo od roku 2014 protestovali proti Euromajdanu, protože všichni jsme přece dávno věděli, že bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč byl darebák, a byl jsem rád, když ho Ukrajinci svrhli při revoluci, pro níž se vžil název Euromajdan. Čeští komunisté a fašisté z SPD by ale rádi udrželi tyto darebáky a masové vrahy u moci.

📅 16.08. 2020

Si

3 thoughts on “Dva provokatéři narušili pochod za svobodné Bělorusko

  1. Dvaja provokatéri? :), veď píšete, že všetci majú právo demonštrovať…. a aoni sú provokatéri…zaujímavé…masový vrah Lukašenko? …odvážne tvrdenie….akurát, že to je len “pisálkovský tlach” ….:) , prosím rozviesť… Rado , SR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.