Cenzurovala Československá televize Hříšné lidi města pražského? Ani pamětníci se neshodnou!

📅 28.01. 2021

Jak jistě víte, během normalizace se nesměla v televizi vysílat celá řada filmů a seriálů z politických důvodů. Někdy byl důvodem obsah filmu (například Ucho), jindy jen herec, který emigroval. Po roce 1986 se proto nesměla vysílat například Noc na Karlštejně, kde hrál Waldemar Matuška. Ten nazpíval i titulní píseň k seriálu Chalupáři, ovšem v roce 1988 se již vysílala jen instrumentální verze znělky. Cenzura došla tak daleko, že nesmělo být při přenosech z koncertů například na obrazovce vidět, že pěvkyně má na krku křížek. Jak to ale bylo s Pavlem Landovským, který po podpisu Charty 77 taktéž emigroval?

Landovský hrál epizodní roli v černobílém seriálu Hříšní lidé města pražského, který byl poprvé odvysílán na podzim 1969. Pamětníci v diskusích na facebooku se ale už neshodují na tom, jestli Československá televize pak přestala vysílat desátý díl jménem Kaprova smrt, ve kterém Landovský hrál. Díly na sebe příliš nenavazují, takže seriál by zřejmě bylo možné odvysílat i bez desátého dílu. Já osobně netuším, jak často byl seriál v té době reprízován. Někteří tvrdí, že i desátý díl vysílán byl, protože Landovský neměl tak výraznou roli. Jiná divačka zase namítla, že jednou čekala právě na desátý díl, ale nedočkala se ho.

Landovský hrál mimo jiné i v Utrpení mladého Boháčka, a i okolo toho vznikl spor. Jeden divák totiž napsal, že Boháčka televize klidně vysílala, ovšem jiný zase namítl, že byl vysílán maximálně do roku 1977, dokud byl Landovský v Československu, a pak až v roce 1990. Zajímavé také je, že scény, kde hrál Landovský, byly vystřiženy z filmu Na samotě u lesa z roku 1976.

Seriál Hříšní lidé města pražského i jeho pokračování zvané Panoptikum města pražského je stále populární, a proto tyto seriály Česká televize reprízuje téměř každý rok. Jedna divačka ovšem v roce 2017 napsala do internetového fóra diváků, že nechápe, proč je tento seriál reprízován tak často, dokonce snad dvakrát do roka. To ale není tak úplně pravda. Ten dojem mohl vzniknout v roce 2017 díky tomu, že se seriál vysílal v létě, a předtím na podzim 2016, takže mezi tím byl jen půlroční rozestup. Jinak ale seriál je reprízován maximálně jednou ročně. V letech 2012-2014 to bylo v létě, v roce 2015 a 2016 až na podzim, a v roce 2017 pak opět v létě.

Víte, jak to bylo s reprízami za normalizace? Napište nám na adresu dementklub@seznam.cz !!!

📅 28.01. 2021

Si

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.