Nedávno jsem viděl rozhovor s Karlem Janečkem o jeho projektu Demokracie 21.
Projekt znám už dlouho, ale ne jeho argumentaci a hlavně to přesvědčení, že je to ideální model. Pojďme si to tedy teď rozebrat.
Co je to demokracie 21
Demokracie 21 je jiný způsob volby stran, či kandidátů než teď známe. Místo jednoho hlasu má každý člověk více hlasů, které může a nemusí využít. Pokud v systému je víc jak 2 hlasy, může se přidat i jeden negativní.
Příklad. Ve volbách do PS dáte pozitivní hlas SPOLU, Svobodným a Koruně České. Negativní dáte komunistům. V případě, že by ale subjektů bylo méně (méně kandidujících stran), tak by každý měl třeba jen 2 hlasy a negativní by se neuděloval.
Výhody demokracie 21
Mezi výhody Karel Janeček řadí to, že by strany musely hledat spojence a nevést negativní kampaň. Že finální strana by byla víc konsenzuální. . Protože by nevyhrávali kandidáti, kteří rozdělují společnost (získají hodně plusových, ale i hodně mínusových hlasů, což je v tomto systému dost znevýhodní).
Dále prý by strany nemohly tolik vést negativní kampaň a spíš by hledali partnery. Chtěly by být u voličů č. 2 nebo č. 3. Strany by se o dost méně vymezovaly vůči sobě.
Zní to docela logicky?
Ano, nicméně svět se vyvíjí a když by se vyvíjela demokracie, vyvíjela by se jinak strategie stran, ale jinak, než si možná Karel Janeček myslí.
Clustery
Karel Janeček zmiňuje, že by se oslabily extremistické strany, protože jejich voliči neví, koho volit jiného a slepě jdou za jednou stranou.
To je možná pravda v USA, ale ne v ČR. Voliči ANO, by jako druhou volbu dali ČSSD a třetí KSČM.
ČSSD a KSČM a možná i SPD by se už nemohli vymezovat vůči ANO, protože potřebují i jejich hlasy. Mohlo by se stát, že by naopak extremistická KSČM posílila.
Což by mělo za následek ještě větší rozdělení společnosti. Takové jako v USA.
V ČR teď nadávají všichni Babišovi, Okamurovi, někdo ODS, někdo Kalouskovi a nadává každý na všechny strany a tak se ta nenávist nějak rozprostře.
V případě Demokraci 21 by z toho vznikl systém, kde by si strany s podobným voličctvem “podkuřovaly”, ale ve společnosti mnohem víc podněcovali nenávist. Už by nešla všemi směry, ale usměrňovala se přímo na jiný Cluster.
Vývoj strategie stran
Kdyby ovšem Babiš se nechtěl dělit o cluster s ostatními a nechtěl by se o voliče “dělit”, tak by mohl vytvořit ANO 2 a ANO 3. Čímž by mohl klidně ovládnout celý parlament nebo větší jeho část než teď. Jeho voliči budou disciplinovaný, jako jsou voliči totalitních nebo extremistických stran.
Samozřejmě, že by na to reagovaly i další strany a dělaly by to samé, popř. by využívaly malé strany, do kterých by infiltrovaly svoje lidi. Pak by se stalo normou, že každá strana má svoje Áčko, béčko a céčko. A jediný rozdíl by byl jen ten jeden negativní hlas,
Zhodnocení
Systém je to určitě zajímavý a dokážu si ho představit u senátních nebo prezidentských voleb, kde člověk si prostě nemůže udělat “áčko, béčko, čéčko”.
Nicméně s rozdělenou společností by moc neudělal. Naopak třeba do prezidentských voleb by se rázem přihlásili i lidé podobní Zemanovi, kteří by věděli, že by neměli jinak šanci, ale kvůli tomu, že by Zeman dostal dost negativních hlasů, tak by se mohl “Zeman B” dostat na post prezidenta.
A nakonec sem dávám do video, kde Karel Janeček mluví mimojiné také právě o Demokracii 21.