Americký ministr zahraničí navštívil Prahu, na Hradě se protestovalo

📅 13.08. 2020

Ve středu 12. srpna 2020 Prahu navštívil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Protože jsme věděli, že v 15:10 má na Pražském hradě dvacetiminutové jednání s Milošem Zemanem, šli jsme spolu s aktivistickou skupinou Rebelové dát najevo nesouhlas se Zemanem a Babišem. Sešli jsme se už ve 14 hodin u Masarykovy sochy na Hradčanském náměstí. Pak jsme se pomalu přesunuli ke vstupní kontrole. Některým přítomní policisté prohlíželi i tašky. Já jsem to měl jednoduché, protože jsem žádnou tašku neměl. Přes tričko s nápisem “Chyťte Bureše” jsem si raději vzal svetr, a až uvnitř areálu jsem si ho sundal. Protože jsem tušil, že budeme muset projít přes kontroly, raději jsem si nebral velký transparent “Stydím se za svého premiéra”, ale spokojil jsem se s velkými papírovými červenými trenkami, které jsem dostal od Rebelů. Někteří měli ale připravené transparenty s nápisy v češtině i angličtině.

Pompeo se zdržel v senátu, kde ve svém projevu varoval před Čínou a před Ruskem, a chválil Miloše Vystrčila za plánovanou cestu na Taiwan. Nečekaně hladce jsme prošli na třetí nádvoří, kde jsme čekali u zátarasů. Jedna z aktivistek ukazovala: “V tom okně vidím ostřelovače. Je mu vidět hlava. Nebo to není hlava?”Mezitím nás oslovilo několik zahraničních turistů, kterým jsme anglicky vysvětlovali, proč tu protestujeme. Zatímco my jsme protestovali především proti Zemanovi a Babišovi, viděli jsme zde i jednoho amerického aktivistu, který svým transparentem “Destroy racism” zřejmě narážel na to, že je Pompeo rasista. Viděli jsme, jak po nádvoří prochází arcibiskup Dominik Duka, kterého jsme vypískali, i když to nebyl původní cíl akce. Policisté sice upozorňovali, že nesmíme transparenty dávat za zátarasy, ovšem jinak to vypadalo, že naše přítomnost policistům příliš nevadí. Krátce před příjezdem Pompeovy ostře sledované kolony nám ale jeden policista oznámil: “Prosím vás, abyste se přesunuli na čtvrté nádvoří podchodem z důvodu bezpečnosti chráněné osoby.” Ihned se začal ozývat mohutný pískot, protože nikomu se samozřejmě ven nechtělo. Jeden z aktivistů zakřičel: “Demokracie nejsou katakomby”, a další se ptal: “Kdo je ta chráněná osoba?” Skandovalo se heslo: “Zeman ruský šváb, Babiš estébák” I když nás policisté a vojáci postupně přinutili projít podchodem na druhou stranu, stihli jsme zakřičet ještě několik hesel. Pak jsme přemýšleli, co bude dál. Na nádvoří, které mezitím už zase bylo volně průchozí, jsme zaslechli, jak reportér televize Prima říká svým kolegům: “Chlapci, přesouváme se!” Také jsme znovu potkali Duku, na kterého některé aktivistky křičely: “Jste ostuda církve!” Duka ale zdvihl ukazováček a odpověděl: “Styďte se!”. Aktivistky mu tedy odvětily: “Vy se styďte!”.

Tušili jsme, že když Pompeo přijel, musí se svou kolonou někudy i odjet. Protože jsme tušili, že odjede branou směrem k tramvajové zastávce Brusnice, šli jsme podchodem tímto směrem. Policisté nám nejprve řekli, abychom stáli po straně od vozovky, přesně na tom místě, kde jsem stál před čtyřmi lety během akce Občanská hradní stráž. Nakonec nás ale opět donutili schovat se do průchodu. Zde je samostatný průchod pro pěší, ale do rovnoběžného průjezdu pro auta je tu v prostoru mezi sloupy vidět. Proto jsme ukazovali transparenty aspoň takto, i když netušíme, jestli si nás Pompeo všiml. Pak jsme akci ukončili a šli jsme směrem k tramvajové zastávce.

📅 13.08. 2020

Si

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.