AIDS je masový vrah! 1. prosinec je světovým dnem boje proti AIDS!

📅 21.03. 2021

1. prosinec je každoročně světovým dnem boje proti AIDS. Česká společnost AIDS pomoc i další organizace v tento den tradičně pořádají osvětové akce, během kterých se snaží lidem vysvětlovat rizika, způsoby ochrany, a také motivovat k testování.

Nákaza virem HIV se nedá nikdy zcela vyléčit. Mnoho lidí na to zapomíná. Zároveň ale díky moderní léčbě virus HIV už dávno neznamená rozsudek smrti. HIV pozitivní tak mohou ještě dlouho žít. Důležité je ale nechat se testovat a včas virus odhalit, protože příznaky nemusí být znát, a mnoho lidí bohužel zjistí příliš pozdě, že jsou HIV pozitivní. Mnohem větší problém než samotná nemoc často pro HIV pozitivní lidi představuje přístup společnosti k nim. Stačí, aby někdo v tramvaji hlasitě prohlásil, že je HIV pozitivní, a mnoho cestujících raději vystoupí. Přitom při náhodném setkání v hromadné dopravě, ani při podání ruky se nakazit nemůžete. Ani při používání společného nádobí nebezpečí nehrozí. HIV pozitivní mají také často problém najít práci. Přitom zaměstnavatelé se jich nemusí bát, pokud do práce chodí skutečně jen pracovat.

V současné době se všude mluví hlavně o koronaviru, ale virus HIV stále představuje reálné nebezpečí. Když se koronavirus začal šířit v ČR, hejtman Olomouckého kraje požádal občany, aby nenadávali těm, kdo už se nakazili, protože by mohli šířit virus dál, protože oni za to nemůžou, nenakazili se záměrně, neobjednali si virus. Připadá mi smutné, že je v ČR stále nutné něco takového zdůrazňovat v televizi. V případě HIV je to samozřejmě ještě ožehavější problém, protože jde o nemoc pohlavně přenosnou, a mnozí lidé si bohužel stále myslí, že HIV pozitivní jsou hlavně feťáci a prostitutky, a že si za to můžou sami.

Tyto rizikové skupiny jsou ale v menšině. Málokdo si přitom uvědomuje, že nakazit se může každý, a nemusí to být jeho vina. V ČR je sice relativně málo HIV pozitivních, ale paradoxně se virem HIV může častěji nakazit slušný člověk, který nepatří do žádné rizikové skupiny. Můžete být věrní, ale váš partner/vaše partnerka ne.

Mezi rizikové skupiny patří gayové, kteří tvoří v ČR většinu HIV pozitivních. Není to tím, že by byli promiskuitnější, nebo že by měli horší imunitní systém, ale proto, že více provozují anální styk, který je mnohem rizikovější než vaginální nebo orální styk.

Zatím bohužel není dostupné žádné očkování proti HIV, jen preexpoziční profylaxe, což jsou léky, které se musí pravidelně užívat.

Je tedy nutno, aby všichni měli rizika spojená s HIV na paměti, ale zároveň nestigmatizujme ty, kteří se virem HIV nakazili. Snažme se jim naopak pomáhat, stejně jako tělesně a mentálně postiženým.

Věděli jste, že podobnou nemoc může mít i opice a číča? Z opic se pravděpodobně virus také přenesl na člověka a zmutoval do lidské podoby. Opice mají virus SIV a nemoc SAIDS, číči zase virus FIV a nemoc FAIDS. Ovšem koček se to prý mnohem častěji přenáší krví než pohlavním stykem.

Pokud se chcete o HIV a AIDS dozvědět více informací, můžete se například podívat na online diskusi, kterou 2. prosince od 18 hodin pořádá nezisková organizace Loono. Na facebooku můžete událost najít pod názvem Pravda o HIV & AIDS. Hodně informací najdete také na stránkách https://www.hiv-prevence.cz/

📅 21.03. 2021

Si

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.