Revoluční návrh na změnu volebního systému

📅 29.11. 2020

Platný volební zákon je totiž v mnoha ohledech krajně nespravedlivý. Stačí se podívat na výsledky posledního sněmovního volebního klání. Politické hnutí ANO získalo v roce 2017 necelých třicet procent hlasů, ale v dolní komoře Parlamentu drží bezmála čtyřicet procent křesel. Naproti tomu Starostové a nezávislí, které volilo lehce přes pět procent lidí, mají jen tři procenta mandátů.

SPD podpořilo přes deset procent voličů, TOP 09 zhruba polovina. Po přepočtu hlasů na mandáty ovšem strana založená knížepánem dosáhla jen na sedm mandátů, zatímco Okamurovi fašisté jich obdrželi dvaadvacet, tedy více než třikrát tolik.

Pokud se strana dostane do sněmovny, musí získat pět procent hlasů. Můžeme diskutovat o snížení této hranice. Každopádně by ale strana, pokud získá alespoň pět procent, měla ve sněmovně mít minimálně deset mandátů, aby to bylo spravedlivé. Jeden mandát za polovinu procenta. Vzhledem k rozdělení republiky na čtrnáct volebních krajů jsou však pětiprocentní strany významně znevýhodněny. STAN má jen šest mandátů, a TOP 09 má jen sedm mandátů, ač by tyto strany měly mít asi 11 mandátů.

Po spočtení výsledků voleb se totiž nejprve mandáty rozdělí mezi jednotlivé kraje podle volební účasti v jednotlivých krajích. Například Praha má 19 mandátů. Pak se těchto 19 mandátů rozděluje stranám na základě jejich výsledku v daném kraji. Například TOP 09 má v Praze 3 poslanecké mandáty. Podstatou mého návrhu je, aby se nejprve podle celostátních výsledků stran rozdělily mandáty stranám, takže TOP 09 by neměla jen 7, ale aspoň 11 mandátů. A pak v rámci těchto stran by se rozdělily mandáty mezi jednotlivé kraje podle stejného vzorce, jak se nyní přidělují mandáty stranám v kraji. TOP 09 získala v Praze 77325 hlasů, celostátně 268811 hlasů. TOP 09 by tedy získala v Praze asi 4 mandáty, ale dalších 7 mandátů by zbylo na kandidáty TOP 09 z ostatních krajů. Kdybychom si dali práci, mohli bychom to detailně vypočítat pro všechny strany a všechny kraje. Takový systém by však byl nepochybně spravedlivý, a hnutí ANO by mělo šanci získat za necelých 30 % 60 mandátů, a ne 78 mandátů, které má Babišovo hnutí díky současnému systému. To by kouřilo optimálně.

Aby se strany vyhnuly negativnímu efektu současného systému, který se asi už do příštích voleb nezmění, sdružují se do volebních koalic. ODS, TOP 09 a KDU-ČSL budou kandidovat v jednom bloku, zatímco ve druhém bloku bude kandidovat hnutí STAN a Piráti. Oba bloky si věří, že by mohly šlapat Babišovi na paty, a ideálně ho porazit. Kartami může zamíchat také nové hnutí Mikuláše Mináře.

📅 29.11. 2020

Si

2 thoughts on “Revoluční návrh na změnu volebního systému

  1. No jde jim jen o to, porazit ANO. Kdyby oni byli na prvni pričce volebnich vysledku tak takove kokotiny nevymysleji. Holt z nevi kudy kam. Ne svou schopnosti presvědcit voličskou obci o svych kvalitach, to ne, vymysli radsi lumpárnu. To je to, na co jejich mozecky stačí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.