Znáte tučňáka? Aneb strašidlo pro Microsoft jménem Linux.

📅 20.07. 2020

Seznámení s operačním systémem.

Než si povíme, co to je Linux? Bude vhodné napsat, co to je vůbec operační systém.
Operační systém je základní programové vybavení počítače, telefonu, routeru, chytré televize atd. Zní to jako definice v hodině informatiky, kterou si pořádně nechtějí pamatovat ani třídní nerdi. Zkusíme to jednodušeji. Představte si akvárium s vodou a rybičkami. Akvárium je hardware, kam se řadí procesor, grafika, disk, RAM atd. Voda je software nebo-li operační systém, který umožňuje rybám plavat v přirozeném prostředí. Právě ryby jsou jednotlivé programy a aplikace, které plavou v přirozeném programovém prostředí. Operačních systémů existuje celá řada, zmíním ty nejznámější: Windows, Android, iOS, macOS a méně známý Linux.

Proč by měl být Linux strašidlo pro Microsoft?

Linux je nedoceněný operační systém, který umožňuje modernímu světu techniky fungovat, ačkoliv to není vidět. Proč? Vyplývá to z podstaty samotného Linuxu. Spustíte ho na všem, co má paměť a čip schopný počítat. Linux umožňuje fungovat internetu, protože Linux běží na velkém množství serverů, které tvoří internet jako celek.
Dokonce i rakety Elona Muska, které lítají do vesmíru používají Linux. CERN pro zkoumání vesmíru využívá Linux. No nemyslete si, běží na něm i stránky pro dospělé. Co vlastně dělá Windows? Jakou má úlohu? Windows používají převážně jednotlivci. To je vše, tak jako macOS, akorát že macOS funguje mnohem lépe a dělá přesně, to co má na rozdíl od Windows. Avšak Windows, macOS společně s iOS mají dost zásadní společný problém.

Proč je Linux tak moc používaný? V čem je lepší než jiné operační systémy?

Odpověď je jednoduchá, Linux je open source. Česky řečeno otevřený software, kde je veřejný zdrojový kód. Je snadno technicky dostupný, legálně dostupný. Žádné kupování licence a další problémy s licencí od velkých společností.
V čem je však ta hlavní výhoda, kterou Windows spolu s macOS nemají?
Transparentnost, Linux daleko lépe řeší otázku soukromí. Linux je tím liberální, žádná autorita. Je tvořen komunitou lidí zase pro lidi. Zbylé převládající operační systémy nemají otevřený zdrojový kód.

Takže Windows, macOS a iOS není transparentní?

Přesně tak, není transparentní, protože zdrojový kód není veřejný. Tím zde vznikají otázky. Vy snad 100% věříte produktu od společnosti – autority, u které nevíte co dělá? Když jdete do obchodu, koupíte si snad produkt, který může vás nebo vaše okolí poškodit? Nedá se o něm zjistit víc informací, než to co prezentuje prodejce? Já rozhodně bych takový produkt nechtěl. Nejen, že nelze zjistit víc o produktu, ale prodejce vám o něm schválně nic neřekne, on vám to přímo sdělí, že víc neřekne. Dělá okolo něj tajnosti, které nemohu vzbudit důvěru. Říká se, že Apple dbá na bezpečnost svých zákazníků, opravdu? Vy jim 100% věříte bez důkazu? Microsoft to stejné jako Apple. Nikdo, nikdy neviděl zdrojový kód Windows, macOS a iOSu. Například jak víte, že tam není příkaz ke snímání stisknutých kláves? Jsou vaše heslo opravdu v bezpečí? Jednoduše nevíte, musíte mít důvěru ve společnost – autoritu.

Jak se vy vážení čtenáři stavíte k otevřenosti a transparentnosti software, který používáte? Podělte se svým názorem v sekci komentářů.

📅 20.07. 2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.