Víte, co je to živá knihovna? Je to vlastně knihovna, ve které máte místo knížek živé lidi, kteří vyprávějí svůj hluboký lidský příběh. Taková živá knihovna se koná nejčastěji ve školách, ale například v pátek 7. srpna se konala v rámci festivalu Prague Pride na Střeleckém ostrově v Praze. Koncept živé knihovny vznikl před dvaceti lety v Dánsku, a rychle se rozšířil do světa. Živou knihovnu organizují různé organizace, a u nás například Amnesty International, která měla stánek i na Střeleckém ostrově.
V živé knihovně se představují lidé, kteří zastupují různé menšiny, nebo mají za sebou zajímavý životní příběh. Mohou to být například představitele etnických i sexuálních menšin, lidé na spektru autismu (autisté/aspíci), nebo lidé, kteří mají zkušenosti z bezdomovectvím, nebo s drogovou závislostí. Tito lidé vyprávějí svůj hluboký lidský příběh, ale ne před celou třídou nebo plným sálem diváků. Většinou jde o skupinku, ve které je přibližně 5 lidí, takže všichni mají možnost položit i nějaký dotaz, samozřejmě slušně, bez urážlivých poznámek.
Mezi šestnáctou a devatenáctou hodinou jsme si povídali s lidmi, kteří o to měli zájem. Podobně jako ve školách, i zde jsme měli obálky, kde nám každý mohl zanechat svůj vzkaz.
Stánek Amnesty International ale mohli lidé navštívit na Střeleckém ostrově po celý týden.