Rozhovor s Coenem nejen o fotbalových koeficientech: V lize Baník, v Evropě přeji všem českým týmům.

📅 12.07. 2021

Coen je správce asi nejlepšího webu o fotbalových koeficientech v ČR. Na coen.wz.cz zjistíte poměrně podrobné informace o fotbalových koeficientech (nasazování fotbalových klubů do kontinentálních soutěží na základě výsledků klubů dané země v předešlých ročníků kontinentálních soutěží).

Jelikož se tímto tématem zabývá už opravdu dlouho, tak mě napadlo s Coenem udělat rozhovor, na který jsem se sám moc těšil a který si teď můžete přečíst i vy.


Ahoj Milane, díky, že jsi kývnul na rozhovor. Začneme Tebou samotným. Coen, to je Tvoje přezdívka nebo příjmení?

Jde o přezdívku. Vznikla asi v roce 2005, při potřebě nicku pro internetové chatování. Tehdy jsme pod článkem Newcastle – Dubnica „diskutovali“ několik let 😊

Samotné jméno je pocta mým oblíbencům z filmařského prostředí – Joel Coen a Ethan Coen. Také to má společný základ COEfficieNt UEFA, ale to už nebyl záměr.

Samotné jméno je pocta mým oblíbencům z filmařského prostředí – Joel Coen a Ethan Coen

Jak Tě napadlo dělat stránku o fotbalových koeficientech coen.wz.cz a co bylo impulsem pro jeho vytvoření? A jak dlouho ji provozuješ, já Tvůj web zaregistroval poprvé nějak před 13 lety.

Já už na to koukal někdy v roce 1994, tehdy v tom byl slušný zmatek a hrozně málo informací. Moje první tabulky tak byly někde v sešitech. 

Web provozuji od roku 2005.
Sparta v té době slavila titul a měla jistotu skupiny ligy mistrů, Slavia popáté vypadla v kvalifikaci o LM. Rok si pamatuji i pro účast Baníku v poháru UEFA, kdy první zápas vyhrál doma (na kterém jsem byl) 2:0 proti Heerenveenu a ještě stačil v odvetě vše ztratit… Proč zrovna tak specifická záliba? Kdoví… statistika, čísla, predikce, je opravdová zábava. Statistika nuda je u mě prostě neplatí.


Kolik hodin Ti měsíčně zabere práce na webu?

Je to individuální. Pokud přijde zásadní změna schématu, je to složitější. Hlavně to člověk musí pochopit, co se tím UEFA vlastně snaží říct. To je čím dál tím víc těžší. Buď stárne mozek, nebo blbne samotná asociace…

V ročníku už to není nic těžkého a časově náročného. 

Práce na webu zabere někdy jen pár minut. Zápasy však končí později a později, teď navíc přibude počet prodloužení, tak aktualizace jsou většinou další den. 


Napadlo Tě dělat třeba web i o jiných koeficientech než fotbalových (basketbalové, volejbalové, házenkářské apod.)

Ne…možná dříve, bylo víc času. Ale teď už něco podobného je velmi nepravděpodobné. Někdy mi přijde že flákám i ty fotbalové.


Co Tě přivedlo ke sledování fotbalu, potažmo ke sledování a zajímání se o fotbalové koeficienty?

Fotbal, to byla srdcovka už od dětství. Hodně jsem prožíval velké zápasy, velké turnaje. Nezapomenutelné mám třeba MS 1990, to se mi vybaví hodně detailů.

A teď jedno přiznání. Fotbal už jsem v sobě dost potlačil! Stále ho sleduji, ale ve srovnání s minulostí je to jen zlomek. Třeba českou ligu (hlavně kvůli aférám v posledních letech) skoro nevídám…

Rád se podívám raději na šipky, nebo snooker 😊

Fotbal + statistiky + výhled do budoucna = relax a oddech.

Třeba českou ligu (hlavně kvůli aférám v posledních letech) skoro nevídám…

Fandíš nějakému fotbalovému týmu?

Baník je přirozeně číslo jedna (bydliště Ostrava) . V pohárové Evropě fandím každému českému klubu. Přeci jen jde o národní koeficient, čím výše, tím větší šance si zahrát LM, EL ve skupinách a současně čím více českých klubů postupuje, tím jsou koeficienty zajímavější a roste tím i zájem a návštěvnost mých stránek 🙂

Baník okradl mistra - gólem z 97. minuty. Kozel: Byli jsme skoro mrtví -  Moravskoslezský deník

Co říkáš na konkurenci ve svém oboru? football-coefficient.eu/cs/ a kassiesa.net/uefa/?

Bert je určitě ikona a špička „v oboru“. Počítačově přesný a neomylný, dříve jsem se hodně přiučil. Na české stránky se určitě čas od času podívám, co je nového, nebo jestli jsem něco důležitého nepřehlédnul.


Kolik Ti chodí na email otázek ohledně fotbalových koeficientů?

Chodí, ale má to obrovskou sestupnou tendenci. Tak snad to není padáním obliby. Myslím, že jsem přispěl tomu, že koeficientům se u nás dost slušně rozumí.

V minulých letech jsem odpovídal na obrovské kvanta otázek, teď jsou to jednotky.

V minulých letech jsem odpovídal na obrovské kvanta otázek, teď jsou to jednotky.

Hraješ Football Manager nebo nějakou jinou fotbalovou hru?

Pořád je to o tom volném čase a ten já momentálně postrádám, ale managera jsem hrával.


Co říkáš na zrušení pravidla gólu na půdě soupeře v evropských pohárech?

To je docela kontroverzní. Zaznamenal jsem většinový aplaus. Já bych šel opatrnější cestou a zrušil to pravidlo (zatím a zkušebně) v prodloužení. Tam to bylo vyloženě nespravedlivé pro domácí klub.

Jestli se bude více útočit a doma tolik nebránit „nula“? Možná ano!


Líbí se Ti myšlenka 3. pohárové soutěže – konferenční ligy. Vidíš v nové soutěži a rozšíření počtu týmů v pohárech na 96 (v základních skupinách) nějakou nevýhodu?

To je dost těžké. Tříletý cyklus odpoví za nás. Ale bonusy za umístění a pokračování i ze třetích míst EL právě v KL, je určitě dobrá cesta, bude se hrát do posledních zápasů.

Predikce ukazují že skupinová fáze KL bude opravdu pestrá, spousta zemí i klubů zažije skupinu poprvé. Tuto fázi si zahraje i několik mistrů a i když nevzniknout žádné „skupiny smrti“

může to být zajímavé a atraktivní. Nevýhodou (pro nás) může být ještě vyrovnanější boje o první patnáctku.

Predikce ukazují že skupinová fáze KL bude opravdu pestrá, spousta zemí i klubů zažije skupinu poprvé.

Nyní se přesuneme k formátům fotbalovým soutěžím. Nejprve, jako fanoušek předchozí podoby LM, se Tě ptám, jestli se Ti líbí víc současný systém (základní skupiny + play-off) nebo předchozí systém LM (základní skupiny + osmifinálové skupiny + play-off).

Osmifinálové skupiny vydržely tuším čtyři ročníky a 2x si tuto fázi zahrála Sparta. Myslím, že to bylo zajímavé. Skupiny už byly nabité a vyrovnané, ale nevýhoda bylo velké navýšení zápasů. Termínů bylo málo…

Liga mistrů prošla obrovským vývojem, start jen mistrů byl neudržitelný. Už tehdy byla snaha velkých klubů na samostatnost, už tehdy se skloňovalo jméno – superliga. Což byl a pořád je pro UEFU obrovský strašák, proto reagovala teď tak podrážděně a neadekvátně. Myslím, že o této snaze neslyšíme naposledy. Takže aktuální systém je kompromis, ale momentálně docela zajímavý. 


Následující otázka bude o novém formátu LM a ostatních soutěžích. Jaký máš názor na plánovaný model od ročníku 2024 (losují se soupeři a ne skupiny, s každým tým odehraje 1 zápas, body se počítají do jedné tabulky o 36 týmech) 

Tohle krásně navazuje, nový systém od ročníku 2024 je totiž dalším ústupkem, další snahou zase na chvíli umlčet velké a silné kluby. Nevyslovujte zakázané jméno – superliga, my vám dáme více míst ve skupinách a garantujeme vám minimálně deset zápasů.

Čtyři místa bude UEFA držet pro ty nejslavnější, kterým se zrovna nepovede ligová sezóna…


Proč si myslíš, že v LM bude 10 zápasů, v EL 8 a v KL jen 6?

Budu se opakovat, ale je to jasné: opět superliga. Vychází se vstříc (možná i logicky) těm finančně silným, ta třetí soutěž je takové zalepení úst těm ostatním, takové drobky.


Tipnul by sis, kolik mužstev budeme mít v základních skupinách nějakého evropského poháru v sezóně 2021/2022?

Tipér já byl vždycky podprůměrný. Vždy jsem vsadil podle srdce, a ne podle rozumu… Pokud pomýšlíme na boj o patnáctku, potřebujeme 2-3 kluby ve skupinách, a to je reálné. Raději nebudu říkat, koho kde vidím.

Užijme si pohárovou sezónu v pěti, příště to bude smutnější. Máme díky uhraným výsledkům (v pětiletce) slušnou šanci na skupinové účasti, třeba přijdeme na chuť i konferenční lize. 

Máme díky uhraným výsledkům (v pětiletce) slušnou šanci na skupinové účasti, třeba přijdeme na chuť i konferenční lize. 

Díky moc za rozhovor, a držím palce s dalším spravování webu. Je to skvělý zdroj informací a osobně na něj chodím tak 5x týdně. Doufám, že ještě dlouho vydrží!

Zdravím Žumpa listy! Děkuji za zájem i přízeň! Ať se daří!


📅 12.07. 2021

Anarchokapitalista, marketér a zakladatel Žumpalistů!

2 thoughts on “Rozhovor s Coenem nejen o fotbalových koeficientech: V lize Baník, v Evropě přeji všem českým týmům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.