Většina odborníků se shoduje, že k úspěšnému zastavení šíření viru a návratu do běžného života bez lockdownů pomůže 60- až 70procentní proočkovanost populace. Je však otázkou, zda na to lidé kývnou. A tak se v reakci na šíření hrůzostrašných varování objevují na sociálních sítích i zastánci vakcinace, kteří vyvracejí nepravdy a vysvětlují složitou lékařskou terminologii lidskou řečí.
„Očkováním covidem neonemocníte, protože samotný virus v něm není. Koronavirus má svou genetickou informaci kódovanou pomocí RNA. Sám se množit nemůže, potřebuje na to buňku, třeba tu naši. Výrobci vakcíny nevzali RNA celého viru, nýbrž jen její část – tu jakousi bodlinku na povrchu,“ vysvětluje Jana Švecová, lékařka psychosomatické medicíny a psychoterapeutka, jejíž vyjádření získalo na sociálních sítích ohromný ohlas.
„Tenhle kousek RNA se z vakcíny dostane do některých našich buněk a v cytoplazmě se vyrobí bodlinky, které si buňka vystaví na svém povrchu. Jenže to už se objeví buňky našeho imunitního systému, cizích bodlinek si všimnou a postarají se o nápravu. Začnou produkovat protilátky proti bodlinkám. Takže pokud se potom infikujeme, zaútočí už vytvořené protilátky a covid má smůlu,“ uvedla lékařka.
Já osobně bych se nenechal očkovat vakcínou z Ruska nebo z Číny, ale jinak věřím, že očkování bude bezpečné, a tak se rád nechám očkovat. Je to lepší, než se pak bát koronaviru. Ne, že bych se bál nějak extrémně, ale když skončíte na dva týdny v koronténě, není to nic příjemného. A co vy? Jaký máte na očkování názor? Napište nám do komentářů!