Jude Slavie a smrt Spartě

📅 25.06. 2020

Existují pokřiky, které se na fotbale často vyskytují. Oba dva mi přijdou hloupé a nevím, proč by jeden nebo druhý měl jeden či druhý příznivec pražského „S“ používat. Většina lidí vnímá pokřik „jude Slavie“ hůře než „smrt Spartě“.

Nejprve chci říci, že máme svobodu slova a lidé mají svobodu ze sebe dělat idiota, proto se mi nelíbí, že za tyto pokřiky FA ČR pokutuje kluby. Ovšem pro FA ČR je to dobrý zdroj příjmů. Pokuty sice nikdy ničemu nepomohly, ale plní rozpočet Fotbalové Asociace.

Jude Slavie

Jude Slávie není jenom tak random pokřik, má kořeny v historii, nicméně nedělám si představy o tom, že fanoušci ví, proč to skandují. Po 100 letech to skandovat je hloupé. Je jasné, že jde o antisemitský pokřik, který do společnosti by patřit neměl – ač jsem dalek od toho někomu se takto vyjadřovat zakazovat, je dobře, že ho spousta lidí odsuzuje.

Edit: dle jiného zdroje v historii neřvali fanoušci „Jude Slavie“, ale „Vy židi“.

Smrt Spartě

Slávisté museli na pokřik Jude Slavie kontrovat a vymysleli tento pokřik. Který se mi opravdu nelíbí. Jedná se o sport a můžete přát soupeři prohru, ale rozhodně ne smrt. O to horší je to, že pokřik „Smrt Spartě“ zpívají i někteří hráči vršovického klubu, když se přidávají ke svým fanouškům.

Kdyby pokřik „Jude Slavie“ křičel nějaký hráč Sparty (a já jsem opravdu rád, že tak nečiní, neboť bych se za něj styděl), tak by byl oheň na střeše a mnohem větší humbuk okolo.

Porovnání obou pokřiků

Z mého pohledu je přát někomu smrt horší než někoho nazývat židem. Když bych si to vztáhnul na osobu (abychom to mohli lépe porovnat, jude klub a smrt klubu se nedá moc porovnat), tak kdyby někdo na mě řval:

„Jude Vašku“

nebo

„Smrt Vaškovi“

Budu se více obávat a více mě zasáhne, když mi někdo bude přát smrt.

Je samozřejmé, že každý to může mít jinak. Já tady nabízím vysvětlení, proč mi pokřik Smrt Spartě přijde horší než Jude Slavie, ač oba jsou opovrženíhodné.

Někdo může namítnout, že klub nemůže umřít, ale klub nemůže být analogicky ani žid.

Pokud mi někdo dá jediný příklad, kde by analogicky bylo pocitově horší zvolání „jude někdo/něco“ než „smrt někdo/něco“, tak budu ochoten tento svůj názor změnit.

Do té doby ne. Na světě jsou bohužel i horší věci než rasismus a antisemitismus a mezi ně řadím třeba a právě smrt.📅 25.06. 2020

Anarchokapitalista, marketér a zakladatel Žumpalistů!

4 thoughts on “Jude Slavie a smrt Spartě

  1. Pamatuji si, jak fanoušci Slavie měli transparenty s nápisem “Smrk Spartě”, aby to zjemnili, ale někteří její hráči byli před dvanácti lety potrestáni za to, že to skandovali taky, i když pokud to skandují fanoušci, tak se to potrestat nedá. Ani pokřik Jude Slavie se nedá úplně vymýtit. Vždycky se najdou fanoušci, kteří to používat budou. A jsou i jiné pokřiky, které jsou vulgární, ale těžko to někdy vymizí. Vzpomínám si, že jsem se kdysi díval na přenos, a fanoušci Brna zpívali: “Sparta, Sparta, buzerantů parta”. Sparťané hned reagovali: “Brno, Brno, buzerantů plno”.

  2. Myslím, že to moc hrotíš. Pokřikem „smrt Spartě” si nikdo nepřeje smrt všech Sparťanů, ale akorát tím vyjadřuje nenávist k rivalovi.

    A jen tak mimochodem, kdybychom to fakt měli brát doslova, tak by ten pokřik spíš znamenal, že si fanoušci přejí zánik Sparty jakožto firmy (což většina nechce) a na tom by přece z lidského hlediska nebylo nic špatného.

    1. No mně osobně nějak netrhá žíly ani jeden. Jen porovnávám, který z těch dvou pokřiků je horší, když už se společnost pohoršuje nad “Jude Slavie”.

  3. Myslím si, že ve sportovním smyslu slovo “smrt” znamená spíš prohra nebo zánik týmu, ale ne smrt konkrétního člověka. Asi to není OK, ale fanoušci, kteří to skandují, asi většinou nepřejí jednotlivým hráčům smrt.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.