Je to už 11 let. Vzpomínáte?

📅 26.06. 2020

27.května uplynulo už 11 let od legendárního mítinku ČSSD před volbami do Evropského parlamentu na pražském Andělu, kde odpůrci zasypali Jiřího Paroubka smrští vajíček. Byli jste tam tenkrát taky?

Už předtím, v průběhu celé kampaně, v mnoha městech kdosi hodil na Paroubka vajíčko, ale většinou bylo jen jedno. Na facebooku dokonce vznikla skupina “Vejce pro Paroubka v každém městě”. Bylo mi jasné, že v Praze u Anděla se sejde mnohem více Paroubkových odpůrců, než kde jinde. Já jsem sice vajíčka neházel, ale někteří si jich přinesli do zásoby mnoho. Kromě toho tam bylo tolik transparentů, jako na demonstracích.

Některé z nich parafrázovaly známé výroky, například: “Kdo z vás to má?” Dále směrem ke křižovatce Anděl stáli členové Modrého týmu, sdružení příznivců ODS, kteří měli transparent s nápisem: “Neházejte vajíčka, jděte raději volit ODS!”

Pódium stálo nedaleko tramvajové zastávky Anděl, kde zastavují linky 12 a 20, které dále míří na Barrandov, rovnoběžně k tramvajové trati. Politici tak stáli zády k zastávce. Na místě byl takový dav, že byl na nějakou dobu dokonce uzavřen vestibul stanice metra Anděl. Z té se dá vystoupit i na druhou stranu, takže celá stanice nemusela být uzavřena.

Všichni napjatě očekávali, jestli Paroubek opravdu dorazí, protože musel vědět, co ho čeká. Když se Paroubek spolu s kandidáty do Evropského parlamentu objevil na pódiu, spustila se dlouhá sprcha vajíček. Paroubek pronesl svůj projev, ale nikdo ho stejně neposlouchal. Zatím ho ostatní chránili deštníky. Byl mezi nimi i bývalý ministr obrany a volební manažer Jaroslav Tvrdík, který si díky tomu vysloužil přezdívku podrždeštník.

Na místě byli samozřejmě i policisté, kteří zadrželi několik lidí házejících vajíčka. Paroubkovi i dalším řečníkům stékala vajíčka po tvářích. Odpůrci ČSSD samozřejmě skandovali i různá hesla, a tak i televizní reportér Luboš Rosí později vzpomínal, že když informoval v přímém přenosu, co se děje, neslyšel ani svá vlastní slova. Některá vajíčka nemířila přesně, a tak přeletěla i střechu pódia. Po skončení mítinku jsem tak mohl vidět některá rozbitá vajíčka i v kolejišti tramvajové trati. 

📅 26.06. 2020

Si

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.