Reforma českých soutěží

📅 14.05. 2024

Českou ligu až na jednoletou výjimku hraje stále 16 mužstev. Velikostně srovnatelné soutěže mají většinou méně účastníků. Pojďme si to projít:


Skotsko

Skotové mají 12 týmů, každý s každým hraje 3x, potom se liga rozdělí na 2 půlky. A hraje se znovu každý s každým 1x. Cílem je, aby Skotská liga měla stejně zápasů jako anglická Premier League a to se takto povede.

U Skotska je zajímavý systém nižších soutěží. Mají 4 profesionální ligy a z každé postupuje 1 tým přímo a 3 do postupového play-off, do kterého zasáhne i předposlední tým z vyšší soutěže.

Švýcarsko

Švýcarsko mělo příští rok udělat změnu systému, která nakonec byla zaražena díky aktivitě fans. Šlo o to, že by o titul hrál v play-off první s druhým a na bodovém rozestupu by vlastně vůbec nezáleželo.

Jak to bude příští sezónu? Nevím, ale v současnosti hrají Švýcaři stejně jako Skotové – 12 týmů každý s každým 3x. Pak se rozdělí liga na 2 půlky a znovu každý s každým 1x.

Na rozdíl od jiných lig (Slovensko, Dánsko…) se nehraje baráž o konferenční ligu s vítězem skupiny o záchranu proti 5. týmu skupiny o titul.

Sestupuje přímo poslední a předposlední hraje baráž s 2. týmem druhé ligy.

Druhá liga má 10 týmů a hraje se systémem každý s každým 4x. Přímo postupuje vítěz, druhý jde do baráže.

Rakousko

Rakousko hraje hodně rozšířeným systémem. 12 týmů každý s každým 2x a následně skupina o titul a o záchranu (6 -6), opět každý s každým 2x. Nicméně zde se po základní části body dělí 2 a hraje se play-off o konferenční ligu. Pátý tým skupiny o titul vyzve vítěze play-off (1. a 2. tým skupiny o záchranu, hrají předkolo) o to, kdo další rok bude v Konfereční lize.

Tady nechápu, proč do toho nezapojí i 6. tým skupiny o titul. Můžeme být rádi ještě za náš systém, tohle je ještě zvrácenější.

Rakušané mají relativně malou propustnost mezi ligami. Postupuje pouze vítěz 2. ligy a sestupuje jen poslední tým tabulky.

Druhá liga má 16 týmů a postupuje jen vítěz.

Norsko

Norsko má 16 týmů, každý s každým 2x. Žádná nadstavba. Po 30 kolech se rozdělí místa do Evropy. Sestupují poslední 2 přímo a 14. hraje baráž s vítězem postupového play-off.

Druhá liga má 16 účastníků, 2 postupují přímo a 3 – 6 hraje play-off. Vítěz play-off postupuje do baráže.

Dánsko

Dánsko má tradiční systém podobně velkých lig a to je 12 týmů, každý s každým 2x, skupina o titul a skupina o záchranu. Vítěz skupiny o záchranu hraje play-off o konferenční ligu.

V této sezoně je to obzvláště vypečené. Jelikož vítěz pohárů není v top 4, tak vítěz skupiny o záchranu bude hrát o konferenční ligu s 3. týmem skupiny o titul.

Z ligy sestupují přímo poslední dva. Druhá liga o 12 účastnících má také nadstavbu a hraje se stejným systémem jako 1. liga. Postupují přímo dva.

Řecko

V Řecku mají 14 týmů. Každý s každým hraje 2x a pak se liga rozdělí na 2 části. O titul (6 týmů) a o záchranu (8 týmů). Ve skupině o titul hraje každý s každým 2x a ve skupině o záchranu jen 1x.

Po nadstavbě se nehraje žádné play-off o konferenční ligu a sestupují také přímo 2 týmy.

Druhá Řecká liga je velice zajímavá. Je rozdělena na skupinu jih a sever. V minulosti se hrála skupina jih a sever a vítězové každé skupiny postoupili do ligy. Tuto sezónu přišla změna (i kvůli redukci týmů, které v minulé sezoně hromadně odstoupily ze soutěže).

Dvě skupiny po 14. poslední dva sestupují přímo do 3. ligy, 6. – 11. bude hrát skupinu o záchranu a 1. – 5. skupinu o postup.

Ve skupině o postup se dělí body dvěma a hrají ji zase odděleně jih a sever. Vítězové skupiny po 5 postupuje do první ligy. Skupina o udržení také hraje 5 týmů a sestupuje z každé skupiny 3 týmy.

Izrael

První liga má naprosto stejný formát jako Řecká.

Druhý Izraelská liga má 16 týmů, po 30 kolech se liga rozdělí na 2 části (o postup a o udržení). Každý s každým 1x a postupují přímo první dva týmy.

Ukrajina

Ukrajina má 16 týmů a hraje bez nadstavby. Každý s každým 2x. Sestupují přímo poslední 2 a 14. a 13. tým hrají baráž.

Druhá liga je rozdělena na 2 skupiny po 10. Každý s každým 2x a poté se nejlepších 5 dostane do druhé fáze a nejhorších 10 také. Tam odehrají dalších 10 zápasů. První 2 postupují do ligy přímo, 3. a 4. jdou do baráže. Jak to, že 10? No s jedním týmem té druhé skupiny se utkají 2x. Podle jakého klíče to jsem nedohledal, zdá se mi to dost náhodné.

Srbsko

Srbové mají 16 týmů, každý s každým 2x. Potom se rozdělí liga na 2 části a každý s každým odehrají spolu ještě 1 utkání. Celkem tedy za sezonu 37 zápasů.

Není žádné play-off o konfererční ligu. Sestupují poslední 2 a 14. a 13. jdou do baráže.

Druhá liga má naprosto stejný formát jako první a postupují tedy první dva přímo a 3. a 4. jdou do baráže.

Chorvatsko

Poslední země v tomto přehledu je Chorvatsko, první liga je jednoduchá. 10 týmů a každý s každým 4. Žádná nastavba.

Druhá liga má 12 týmů a hraje se každý s každým 3x.

Z první ligy sestupuje přímo poslední a ze druhé postupuje přímo pouze vítěz.

Co my?

Z tohoto můžeme vidět, že 16 týmů je až moc, stejně jich v lize má jen Srbsko a Norsko. Už jsme i zjistili, že naše nadstavba není to nejhorší na světě a že dost států ji má ještě horší. No a jak bych chtěl aby liga (první i druhá) u nás vypadala?

První Chance liga

Dřív jsem byl zastáncem 10 týmů a každý s každým 4x. Nicméně koncentrace týmů kvalitu ligy moc nezvedá (překvapivě). Naopak ve Švýcarsku a Skotsku třeba zvýšili počet účastníků z 10 na 12.

Za mě by bylo fajn mít 14 týmů, sníží to počet zápasů v základní části na 26 a tím se otevírá možnost pro nějakou rozumnější nadstavbu.

Možností je víc, buď se inspirovat Řeckem a Izraelem (6 a 8) a mít tedy 36 zápasů a možná namočit do boje o záchranu víc týmů, aby bylo o co hrát (co 1 přímo a 3 baráž? ). Nebo ponechat prostřední skupinu (4 – 6 – 4). S tím, že by v lize ubylo zápasů (32). a prostřední skupina play-off o konferenční ligu by čítala těch 6 týmů(5. a 6. rovnou do semifinále). Skupina o záchranu se 4 týmy. Poslední přímý sestup a předposlední baráž.

V případě systému 6 – 8 by žádné play-off o konferenční ligu, stejně jako to mají ve výše zmíněném Řecku a Izraeli.

Pokud snížení týmů by nebylo politicky hratelné, tak asi nejlepší varianta je 4 – 6 -6 nebo klidně 4 – 8 – 4. První skupina po 4 každý s každým 2x, prostřední play-off o konfrenční ligu a skupina o udržení buď každý s každým 2x (v případě 4 týmů), nebo nechat současný stav (v případě 6 týmů).

Druhá Chance liga varianta 1 – nechat 16 týmů

Druhou ligu bych zúžil razantně. A nebo po vzoru Řecka či Ukrajiny ji rozdělit na dvě skupiny, kdy k postupu to té skupiny o postup by bylo potřeba splnit podmínky pro první ligu. Tohle je asi politicky průchozí řešení, které defakto ale udělá z jarní části sezony z druhé ligy dvě ligy.

Počítejme tedy variantu 16 týmů.

Rozdělit ligu na 8 a 8 (podle lokality, aby nemusely týmy tolik cestovat a týmy uspořily náklady). 14 zápasů po základní části. Body se budou přenášet do druhé části. Trochu po vzoru Nizozemské druhé ligy by vítězové základních částí měli jisté play-off o postup.

Z každé skupiny by postoupily 4 týmy, jejichž stadiony splňují parametry pro první ligu. Může se stát, že z nějaké skupiny postoupí klidně 5 týmů (pokud z druhé skupiny nebude dostatek týmů, kteří splňují požadavky). Ze začátku by bylo možné udělat to, že by skupina o postup měla jen 6 týmů a hrálo by se tam každý s každým 3x – z důvodu nedostatku stadionů. Do skupiny o titul bych osobně pustil i B-týmy a to z důvodu toho, aby se lépe rozvíjeli mladí hráči. Nicméně nebránil bych se něčemu jako, že B týmy mohou poslat na hřiště jen 3 hráče starší 23 let.

Ve skupině o postup by se opět hrálo 14 zápasů. Vítěz postupuje do ligy. Druhý postupuje do play-off o postup spolu s vítězi základních částí (pokud stadion splňuje podmínku pro ligu). Tady je inspirace ze Skotských nižších soutěží.

Pokud jeden z vítězů základní částí je současně i tým na prvních dvou místech skupiny o postup, tak právo startovat v play-off jde na 3. resp. 4. tým skupiny o postup.

Play-off o postup do ligy by hrál tedy 2. tým, 2 vítězové základních částí a tým z první ligy.

Pokud by do baráže šly 2 týmy z první ligy, tak by do play-off s týmy z druhé ligy šel hůře umístěný v první lize. Lépe umístěný by pak hrál baráž s tím, kdo prohraje postupové play-off.

Pokud by do baráže šly 3 týmy z první ligy, tak by se hrála baráž vlastně jako teď (jeden dvojzápas).

Pro lepší pochopení přidávám Schéma.

Baráž – 1 tým z první ligy

  • 1. liga vs 4. druhá liga (nejhorší z postupujících)
  • 2. druhá liga vs 3 druhá liga
  • finále – jeho vítěz jde do ligy

Baráž – 2 týmy z první ligy

  • 1. liga (horší tým po základní části) vs 4. druhá liga (nejhorší z postupujících)
  • 2. druhá liga vs 3 druhá liga
  • finále – jeho vítěz jde do ligy
  • zápas o postup: poražený finalista vs lepší tým po základní části v 1. lize > vítěz jde do ligy

Za určité konstalace by se mohlo stát, že by baráž o ligu hráli dva prvoligová mužstva a to by bylo velmi zajímavé. Třešničkou na dortu by bylo i to, že by byl velký rozdíl v tom, na jakém místě v první lize skončíte. Muset vyhrát 2 zápasy nebo 1 je velký rozdíl.

Baráž – 3 týmy z první ligy

  • 1. liga (nejlépe umístněný) vs 2. liga (nejhůře umístěný)
  • 1. liga (2. nejlépe umístěný) vs 2. liga (2. nejlépe umístěný)
  • 1 liga (nejhůře umístěný) vs 2 liga (nejlépe umístěný

Skupina o záchranu

Ve skupině o záchranu by se mohlo potkat i více než 8 týmů (pokud by 8 týmů nesplňovalo podmínky pro první ligu). Podle toho by se hrál systém. Buď každý s každým 2x nebo každý s každým 1x. S tím, že skupina o záchranu by neměla žádné extra požadavky na stadion.

Druhá Chance liga varianta 2 – zúžení

Liga by se razantně zúžila na 10 týmů. Nebo možná i 8. V prvním případě by se hrálo po vzoru první Skotské ligy.

Každý s každým 3x (27 zápasů) a nejlepších 6 týmů ještě jednou spolu (32 zápasů). Skupina o udržení by měla 30 zápasů (27 + 3).

Ve druhém případě prostě každý s každým 4x = 28 zápasů.

První by postupoval přímo a 2. 3. a 4. tým do postupového play-off. Systém play-off stejný jako v prvním systému.

Sestupovaly by přímo poslední dva.

3. liga

Třetí ligu je potřeba také dramaticky osekat. ČFL zrušit 2 skupiny a nechat 1 ideálně 16 týmů a to samé i u MSFL (redukce o 2 týmy).

A co si myslíte o tom vy? Jak byste reformovali české soutěže?

Rychlý přehled

LigaPočet týmůPočet kolNadstavbaPlay-off o konferenční liguSestupDruhá liga počet týmůNadstavbaPlay-off o postup
Skotsko1238ANO 6 – 6ne1 + 1 (baráž)10neANO 2.,3.,4. + 11. z první ligy
Švýcarsko1238ANO 6 – 6ne1 + 1 (baráž)10nene (jen baráž)
Rakousko1232ANO 6 – 6 (dělení bodů)ANO – 1. a 2. ze skupiny o záchranu a 5. tým skupiny o titul.116nene
Norsko1630NENE2 + 1 (baráž)16neANO (3.,4.,5.6.) vítěz play-off hraje baráž
Dánsko1232ANO 6 – 6ANO 3. tým skupiny o titul s 1. týmem skupiny o záchranu212ANO 6 – 6NE
Řecko1436 / 33ANO 6 – 8NE228 (2X14)ANO 5 – 6 (body se dělí)NE
Izrael1436 / 33ANO 6 – 8NE216ANO (8+8)NE
Ukrajina1630NENE2 + 2 (baráž)20 (2×10)ANO 10 – 10NE (jen baráž)
Srbsko1637ANO 8 – 8NE2 + 2 (baráž)16ANO 8 – 8NE (jen baráž)
Chorvatsko1036NENE112NENE
📅 14.05. 2024

Anarchokapitalista, marketér a zakladatel Žumpalistů!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.