Co byste měli vědět, než půjdete na demonstraci

📅 26.06. 2020

Pro ty, kdo nejsou zvyklí chodit na demonstrace, přinášíme několik rad.

Předem si naplánujte, jak se na místo dostanete.

Vezměte si s sebou pití, případně i jídlo.

Můžete si vzít třeba i nějakou deku, na kterou byste si sedli, pokud byste byli unavení.

Před velkými akcemi na Letné nebo na Václaváku musíte počítat s tím, že linky MHD budou přetížené, a proto je lepší počítat s časovou rezervou.

Pokud jdete s nějakou skupinou přátel, domluvte si přesné místo a čas, kde se sejdete, protože ve velkém davu už je těžké někoho najít.

Pokud jste zvyklí s některými lidmi komunikovat jen přes internet, raději si před srazem vyžádejte i jejich telefonní číslo. I když máte internet na mobilu, tak na místech, kde je hodně lidí, nemusí dobře fungovat.

Pokud se scházíte v nějaké stanici metra nebo tramvajové zastávce, stanovte si místo přesně, protože tramvajových zastávek se stejným názvem může být více, ze stanice metra zase bývá více východů. Jako orientační bod můžete použít vchod nějakého obchodu, váš oblíbený stánek s pizzou, nebo třeba konkrétní bankomat, který není zaměnitelný s jiným.

Snažte se být na místě včas, abyste si mohli vybrat, na kterém místě budete, a abyste neuvízli v tlačenici.

Pokud chcete být vidět v televizi, je lepší stát blízko k pódiu. Někteří ale radši stojí vzadu, na nějakém klidnějším místě.

Pokud nestihnete přijít na demonstraci včas, samozřejmě vám nikdo nedá poznámku, jdete tam dobrovolně, ale zase by vás mohlo mrzet, že byste o něco přišli.

Na demonstraci samozřejmě mnoho lidí jen stojí, tleská nebo píská, ale pokud chcete být originální, připravte si nějaký transparent. Pokud neradi píšete rukou, stejně jako já, můžete si nechat nějaký nápis vytisknout, nejlépe z obou stran. Pokud naopak rádi píšete a malujete, můžete se vyřádit. Pokud máte doma vlajku, můžete si ji vzít taky. Česká vlajka se hodí na všechny demonstrace, kde jde o budoucnost českého národa.

K tomu můžete mávat například i vlajkou Evropské unie nebo NATO, pokud podporujete členství České republiky v těchto organizacích. Pokud chcete zdůraznit, že podporujete třeba nezávislost Tibetu, může se hodit i tibetská vlajka. Českou vlajkou samozřejmě můžete mávat i na demonstracích v zahraničí, kde taková vlajka poslouží jako důkaz, že přijeli Češi.

Počítejte s tím, že už po cestě, zvláště pokud nesete nějaký transparent, můžete potkat lidi, kteří s vámi nemusí souhlasit. Pokud na to máte náladu, můžete se zastavit a diskutovat s nimi, ale pokud vám jen nadávají, nevšímejte si toho, jděte dál a nenechávejte se vyvést z míry.

Pokud jste na velké demonstraci, kde je několik tisíc lidí, tak většinou moc odpůrců nepotkáte, ti se v tom davu ztratí. Ale pokud jdete na menší demonstraci, kde je třeba jen 100 lidí, je pravděpodobnější, že se s nějakými odpůrci setkáte. Já někdy chodím i na akce KSČM a SPD, kde naopak dávám najevo nesouhlas s nimi, a i tam občas dochází ke slovním přestřelkám.

Fyzické potyčky jsou naštěstí ojedinělé. Na takových akcích bývá přítomen i policejní antikonfliktní tým, který odděluje znepřátelené skupiny. Někteří lidé mají přirozeně respekt už z přítomnosti policejních uniforem, ale nebojte se jich. Česko není Rusko, takže policie obvykle nikoho na demonstraci nemlátí, a pokud jste na demonstraci, která je řádně nahlášena, naopak vás policisté budou chránit proti lidem, kteří by tuto demonstraci chtěli narušit.

Pokud budete dávat najevo, že s danou demonstrací nesouhlasíte, policie vám třeba určí, na kterém místě můžete stát, abyste akci nenarušovali, ale i tak máte právo projevit názor a stát na místě třeba s transparentem. Problém by mohl být jen v případě, že byste byli příliš hluční a rušili průběh akce. I když nemám rád komunisty nebo fašisty, tak musím respektovat, že i oni můžou pořádat demonstrace a mluvit na nich. V tom případě mohu stát s transparentem a dávat najevo nesouhlas, ale nesmím rušit průběh jejich akce hlasitými projevy.

Pokud budete chtít demonstraci sami pořádat, musíte ji nahlásit na městském nebo obecním úřadě aspoň týden předem. Policie vám pak do té doby zavolá a upřesní detaily, aby akce proběhla v klidu. Pořadatel by měl mít aspoň jednoho zástupce, a ti by měli mít nějaké viditelné označení, například vesty. Ale pozor, hlavní pořadatel by měl být na místě od začátku až do konce.

Můžete zvážit, zda na danou akci potřebujete píšťalku. Megafon se zase může hodit, pokud jdete například na nějaký pochod, kde se skandují různá hesla, a díky megafonu můžete ostatním udávat tón. Pokud se naopak bojíte, že hluk bude velký a nemuselo by to být příjemné, můžete si vzít sluchátka. Zvláště u akcí, které trvají několik hodin, je důležité, abyste neměli žízeň.

Vezměte si tedy do batohu láhev s pitím, případně i nějakou svačinu. Na Letné bylo v červnu horko, v listopadu zase může být zima. Proto se snažte přizpůsobit počasí, a pokud je zima, oblečte se teple. Pokud je naopak horko a víte, že budete stát dlouho na slunci, vezměte si čepici nebo klobouk. Pokud hrozí, že bude pršet, může se hodit i deštník.

📅 26.06. 2020

Si

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.