Jak kotě od sousedky může zvýšit počet opuštěných koček aneb domácí množírny

📅 17.06. 2020

Před dvěma měsíci jsem do Žumpy házela menší post o tom, jak takové kotě od sousedky může zvýšit počet opuštěných koček. Myslím si, že tohle téma je velmi důležité a proto jsem se rozhodla, že danou problematiku zkusím rozebrat i tady a snad lépe, než předtím. Zároveň chci říct, že ač je článek orientován na kočky, tak víceméně stejné je to i u psů.

Spolky a azylové domy

Města na kočky jednoduše serou. Po ulicích se běžně potulují opuštěné a města často nezajistí ani útulek. V takovém případě nastupují do akce dobrovolníci, kteří se uskupují skrze různé spolky a tyto maličké šelmy si berou do azylů, tedy k sobě domů.

Takovým spolkům sice města finančně něco málo přispějí, ale ani zdaleka to nepokryje vše, co je potřeba. Spolky proto vyžívají především z toho, co jim podarují občané. I tak se ale spolek může snadno dostat do finančních potíží, protože neposkytují jen místo, kde kočky kočky mohou žít se vším všudy, ale standardně provádějí u každého přírůstku kastraci, aby se zvířata dále nemnožila. Také se naočkují a odčerví. Zvířata se do azylu mnohokrát dostávají ve špatném zdravotním stavu, proto je potřeba zajistit jejich léčbu. Bavíme se například o blechách či zánětech, ale i o zraněních, které vyžadují dokonce amputaci.

Dobrovolníci také pravidelně objíždí místa, kde se vyskytují divoké kočky. Jedná se o kočky, které jsou dlouhodobě opuštěné a nejsou zvyklé na lidskou společnost. Ty je ideální nechat tam, kde jsou a jen zamezit jejich množení kastrací. Proto se jednorázově odchytí, vykastrují a opět vypustí, protože by život v zajetí s člověkem jen těžko zvládaly a stresující by to bylo pro obě strany. Pro kočku by to mohlo mít dokonce fatální následky.

Na taková místa se nadále dodává krmivo, aby kočky nehladověly. V chladných obdobích se tam rozmísťují budky, do kterých si kočky mohou vlézt, aby zimu v pořádku přečkaly.

Spolky se kočkám, které mají v azylu, snaží samozřejmě najít nový domov.

Aktivita takových organizací tady ale nekončí, spousta z nich totiž pořádá různé přednášky na školách, kde se snaží alespoň o nějakou osvětu. Osvětu čeho? To vám zkusím přiblížit níže.

Kotě od sousedky

Teď, když víme, že takových opuštěných koček není zrovna málo, neustále se množí a je těžké je pochytat všechny, se můžeme přesunout k tomu, jak můžeme pomoci my a proč může uškodit, když si vezmeme kotě od známého.

Představte si následující scénář:
Existuje azyl, který kapacitně pojme maximálně 10 koček a tolik jich tam momentálně je. Vaše sousedka Hanka má kočku, která zrovna porodila 5 koťat.

Hanka má pět sousedů, kteří by si rádi pořídili kotě. Sousedi si proto vezmou kotě od Hanky, protože ji znají a je to jednodušší. Ta má koťata z krku, sousedi jsou spokojení, protože mají kotě, ale v azylovém domě je stále 10 opuštěných koček.

Pokud by si sousedi místo k Hance došli pro kotě do azylu, je možné, že by si Hanka uvědomila, že s koťaty to není snadné. Že sehnat jim domov je problém. Ve výsledku by se musela uchýlit buď k tomu, že je dá do azylu či útulku (případně vyhodila na ulici a koťata by asi i tak v útulku či azylu skončila), nebo že si je nechá a bude se o ně muset postarat. Azylu by samozřejmě ubylo 5 koček a bylo by místo pro další.

Plyne z toho lekce, která se může znát zanedbatelná, ale dle mého pohledu není. Spousta lidí (v tomhle případě třeba Hanka) si prostě neuvědomuje, kolik opuštěných zvířat kolem nás je, že je takhle dál nekontrolovatelně množit je přinejmenším nezodpovědné a že by měli svá zvířata kastrovat, aby tomu zamezili.

Portrait Of A Hungry Dirty Street Cat Stock Photo - Download Image ...

Tak nebuďte cucks

Doufám, že jsem vás alespoň trošičku zasvětila do tohoto komplexního problému a navedla k tomu, abyste se k našim němým (i když neuvěřitelně hlučným) společníkům chovali zodpovědně a preferovali útulky či azyly nad těmito hodnými sousedy, kteří nekontrolovatelně množí svá zvířata a i když to nemusí myslet zle, tak tím zle dělají. Další variantou jsou samozřejmě i certifikované chovné stanice, ze kterých obdržíte kočičku s PP.

Chci dodat, že tohle všechno je sepsané na základě mých osobních zkušeností a zkušeností lidí kolem mě. Nejsem žádný odborník.

Závěrem vás chci upozornit ještě na to, abyste se nenechali nachytat a ke každé kočičce požadovali i darovací smlouvu. To například kvůli zatajenému zdravotnímu stavu či jiným komplikacím. Nepodceňujte to!

📅 17.06. 2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.