Volby by vyhrálo IH a levice oslabila, ukazuje průzkum.

📅 07.08. 2020

Nedávný průzkum volebních preferencí v REPUBLICE ukazuje, že volby by vyhrálo liberálně pravicové, Imperiální hnutí (IH) skoro se čtyřiceti procenty hlasů. Naopak nedávno vzniklá Koalice svobody (psali jsme zde) (KS), dostala „jen“ lehce přes třicet procent. Je to podivuhodné, jelikož ještě před pár týdny měla strana Sjednocené Levice (SL), jedna ze stran tvořící KS, podporu skoro poloviny občanů REPUBLIKU. Spekulovalo se dokonce, že by strana mohla útočit na ústavní většinu.

Volební preference v procentech

Několik stran by bylo mimo senát

Pětiprocentní práh pro vstup do sněmovny by nezvládly překonat tři strany. Největší strana mimo senát by se 4,65 procenty byla RSDAP, orientující se na pravicové voliče. Další, kdo by nedokázal hranici pěti procent překonat by byla Občanská sociálně demokratická aletrnativa (OSDA). Strana založená zakladatelem REPUBLIKY, Lukášem Tomáškem by získala pouhých 3,49% hlasů.

V pravicově-satirickou stranu, Slovensko pod vodou (SPV), by svou důvěru svěřilo 2,33% voličů. Toto číslo ovšem ani zdaleka nestačí na získání nějakého mandátu. Tři strany zřejmě nedokázali zatím pořádně oslovit své voliče, protože v průzkumu dostaly přesně nula hlasů. Konkrétně se jedná o „one-man“ stranu ANaO, anarchokapitalistickou stranu PAPRIKA a hnutí VESNA.

Čtyři strany v senátu

Po volbách by v senátu mohl být malý počet stran . Kromě již zmíněného vítěze průzkumu, IH, které by získalo 38,37% hlasů a také již zmíněné KS, která oslovuje 30,23% respondentů, by se dostaly pouze další dvě strany. Jedná se konkrétně o sionistickou stranu, která oslovila 11,63% voličů. A také o progresivně pravicové hnutí POKROK, které by proklouzlo s 9,30% hlasů. Je ovšem nutno zmínit, že průzkum probíhal ještě před nedávným pučem, který mohl s preferencemi právě této strany zamávat.

Pravice s ústavní většinou, levice v opozici.

Přepočet na mandáty ukazuje, že vítěz průzkumu, IH, by obdržel šest mandátů. Aktuálně toto hnutí drží dva mandáty. Jen o jeden mandát méně by dostala Koalice svobody, pro kterou by se početně nic neměnilo. O jeden mandát by přišla Sionistická strana, která by podle průzkumu získala pouze dva. Oba dva svoje mandáty by si uchovalo hnutí POKROK, jak ale již bylo napsáno, je možné, že preference této strany půjdou dolů. O všechny mandáty by přišlo RSDAP a SPV.

Podle tohoto průzkumu by i tedy i nadále mohla pokračovat vláda pravicových stran a i tentokrát s ústavní většinou. Levice je nyní v senátu zastoupena pouze SL, která drží pět mandátů a nachází se v opozici. Tato situace by se podle průzkumu nejspíše nezměnila a to i přes fakt, že levicová KS zahrnuje mimo SL i Sociálně zelenou stranu (SZS).

K volbám by přišel skoro každý šestý občan REPUBLIKY

Přestože se jedná pouze o průzkum, tak vzhledem k formě, jakou byl prováděn, lze jeho výsledky použít i k zjištění volební účasti. K volbám by se dostavilo 15,11 procent všech občanů REPUBLIKY, což je více než kolik lidí chodí k volbám do skutečného senátu v České republice. Navíc se dá předpokládat, že zájem o politiku před volbami tradičně vzroste, takže by účast u srpnových voleb mohla být ještě vyšší.

Líbil se vám článek? Jestli ano, tak dejte autorovi vědět, že si jeho práce ceníte. Finančně ho můžete podpořit zasláním libovolné sumy v Bitcoinech na bitcoinovou peněženku: bc1q9hnatg4esx4tucz8ww4m9yve29w7rktyk0paxy

📅 07.08. 2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *