Běž domů, Ivane! Skupina Covidens vytrollila ruského švába

📅 22.08. 2020

Na mnoha místech v České republice si každoročně 21.srpna připomínáme výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. I letos se u příležitosti tohoto tragického výročí konalo mnoho akcí. V Praze na Václavském náměstí se již tradičně konala akce Aby sny nezešedly. Na Náměstí Kinských, kde v minulosti stával monumentální sovětský tank, ve 13 hodin odstartoval svou senátní kampaň Michael Žantovský. O hodinu později se ale začaly dít nevídané věci.

Proruský aktivista Aleš Kejval, o jehož červencové akci před ruskou ambasádou jsme vás informovali, uspořádal akci přímo u torza sovětského tanku, umístěného naproti přes vozovku. Zde postavil hudební aparaturu a dvě české vlajky. Po čtrnácté hodině zde chtěl představit svou novou politickou stranu. Zároveň zde pořádal “autogramiádu” fotek z jeho vandalské akce, kdy předtím ráno přemaloval pomníček Vlasovců v Řeporyjích narůžovo.

Ve chvíli, kdy akce měla začít, ovšem na místě kromě pořadatelů byl jen Kejval a jedna žena, což byla evidentně jeho spolupořadatelka. Podle zákona o shromažďování musí mít totiž každá demonstrace minimálně dva pořadatele.

Akci jsme si nenechali ujít ani my, aktivisté ze skupin Covidens a Občané bez zábran. Na místo jsme se dostavili s vlajkami Evropské unie a NATO. Jeden z demonstrantů začal hrát na kytaru známou protiruskou píseň Běž domů, Ivane. Na to ale Kejval reagoval tím, že pustil nahlas jednu z písní kapely Ortel. Snažili jsme se to tedy alespoň překřičet sborovým zpěvem.

Následně Kejval začal se svým projevem. Když ale viděl, že ho stejně nikdo neposlouchá, a všichni se mu jen smějí, brzy to vzdal. Policie ještě všem přítomným vybrala občanky, aby si zaznamenala naše osobní údaje. Výjimku neměli ani přítomní novináři.

Kejval ještě pustil oslavnou píseň o Putinovi. Chvíli jsme čekali, než občanky dostaneme zpět. Když jsme se hromadně fotili, Kejval se zeptal: “Kolik vám platí za jednu akci?” Na to ale nikdo nereagoval. Kromě toho Kejval tvrdil do mikrofonu, že americká ambasáda údajně nabízí zadluženým aktivistům, že jejich dluhy zaplatí, pokud budou chodit trollit na akce těchto “vlastenců”. To je samozřejmě nesmysl. Byl bych rád, kdybych chodil na demonstrace, což mě baví, a ještě mi za to někdo platil, ale tak to nefunguje. Naopak jiný známý proruský troll Žarko Raptor Jovanovič je podle mých informací zadlužený, a proto předpokládám, že spíše ten je za svůj aktivismus placen, ovšem z ruské ambasády.

Se zpožděním se dostavil i známý fotoreportér Vít Hassan, který dříve fotil pro Parlamentní listy, dnes fotí pro web Pražská drbna, a má velmi blízko k ruským švábům. Moc toho ale nenafotil, protože akce už vlastně skončila.

Rozloučili jsme se pokřikem: “Sláva Ukrajině!” Jeden z přítomných se mě ještě ptal, proč mám vlajku Evropské unie, a tak jsem vysvětloval, že Česká republika patří do EU.

📅 22.08. 2020

Si

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.