Kdy je a jak probíhá sčítání lidu domů a bytů 2021

📅 30.03. 2021
  • Vyplnit lze online tak offline pomocí formuláře.
  • Otázek bude méně než před 10 lety a to téměř o polovinu

Sčítání lidu 2021, jaké jsou pokuty za nevyplnění?

Sčítání proběhne teprve potřetí v moderní historii České republiky. Lidé, kteří mají trvalý pobyt v ČR mohou vyplnit sčítací arch přes internet online či budou moci využít i tzv. listinné sčítání (offline v papírové podobě). Online část sčítání probíhá od 27. 3.2021 do 11. 5. 2021 na stránkách scitani.cz. Pokud nevyplníte online formulář, musíte pak vyplnit papírový formulář a odevzdat jej do 11. 5. buď sčítacímu komisaři, nebo ho jen hodit do poštovní schránky či odevzdat na poště.

Podle zákona se sčítání lidu účastnit musíte, pokud tak neučiníte, tak hrozní pokuta 10 000 Kč. Na rozdíl od sčítání z před 10 bude méně otázek. Vyplnit formulář by vám mělo zabrat tak 15 minut, pokud nebudou technické problém, jakože určitě budou, protože sčítání řídí stát.

Výpadek online sčítání a prodloužení termínu

V sobotu 27. března ráno prokázal stát opět svoji nekompetentnost a systém elektronického sčítání měl výpadek a uživatelé, kteří chtěli vyplnit formulář, měli smůlu kvůli nedostupnosti služby. Český statistický úřad pak sčítací formulář úplně odstavil, aby ho pak znovu spustil. Prý nečekali takový zájem. Inu když sčítám před 10 milionu lidí, tak bych měl počítat i s takovým náporem, to by nám ale nesměla vládnout nemehla.

Stránka nyní snad zvládne zvýšený zájem občanů o sčítání, Český statistický úřad se ale pro jistotu rozhodl online sčítání prodloužit o celý měsíc. Pro internetové sčítání nyní platí stejný termín jako pro to “papírové” – 11. května 2021. Původně mělo skončit už 9. dubna.

Co je sčítání lidu domů a bytů, kdy bude a jaké budou otázky

Sčítání lidí domů a bytů je neskutená otravování lidí. Stát zjišťuje informace, které už má. Jedná se o soupis obyvatelstva, při kterém statistici zjišťují základní údaje o lidech žijících na území státu. Dříve se ve sčítání řešil i dobytek a suroviny (ale to už jdeme dost to starověku)

Prvnímu moderní sčítání lidu proběhlo za Rakouska-Uherska v roce 1869. Tehdy se řeklo, že se sčítání bude každých 10 let. Mezi obyvateli se zjišťovaly informace o státní příslušnosti, rodinném stavu a náboženském vyznání.

Otázky při sčítání lidu v roce 2021 budou zhruba následující:

  • Jméno a příjmení
  • Datum narození a pohlaví
  • Místo pobytu
  • Rodný jazyk a dosažené vzdělání
  • Povolání a způsob cesty do práce
  • Způsob bydlení a velikost bytu
  • Připojení na plyn a vodovod

Dobrovolně lze uvést národnost a náboženské vyznání. Pohlaví se určuje podle rodného čísla, takže lze vyplnit pouze muže nebo ženu. V online formuláři se o to postará samotný systém po zadání rodného čísla.

Sčítání lidu 2021 formulář

Nebuďte prozatím nervózní, že nikde nevidíte formuláře ke sčítání lidu 2021. Záměrně ještě nejsou vyvěšeny, aby se je lidé náhodou nesnažili vyplnit s předstihem. Jestli si chcete udělat představu, jak budou formuláře vypadat, podívejte se na uživatelskou příručku k elektronickému sčítacímu formuláři, která už je k stažení tady (.PDF) na stránkách Českého statistického úřadu.

Sčítání lidu 2021 brigáda

Do sčítáním lidu 2021 se můžete i aktivně zapojit, Česká pošta vypsala krátkodobé pracovní pozice na omezenou dobu, Můžete se mrknout na nabídku pracovních příležitostí v souvislosti se sčítáním obyvatel.

Zákon o sčítání lidu 2021 a poslední sčítání lidu

Online formuláře budete moci vyplnit od 27. března do 11. května. Papírové dotazníky obdrží všichni obyvatelé do schránky v půli dubna. Poslední den pro odevzdání formulářů o sčítaní lidu je rovněž 11. května prostřednictvím sčítacího komisaře, který se zastaví u vás doma nebo České pošty.

Vyplnění formuláře o sčítání lidu je povinné sankcí je pokuta 10 000 Kč. K dispozici bude i verze pro mobilní aplikaci, kde se rovněž některé údaje vyplní automaticky.

Veškeré uvedené údaje jsou k půlnoci ze dne 26. března na 27. březen 2021. Máte-li narozeniny v květnu a budete vyplňovat 5. dubna online formulář, v sekci věk uvedete, kolik Vám bylo právě k 26. březnu 2021.

Rozdíl oproti sčítání lidu 2011 a zkušební sčítání lidu v záři

Než došlo ke sčítání lidu v březnu 2021, proběhlo od 1. září do 22. října zkušební sčítání. Kde se vychytaly některé mouchy a odstranily zbytečné části.

Výsledky prý mají pro Český statistický úřad široké využití. Tvrdí, že díky nim se bude moci optimalizovat hromadná doprava v některých regionech, nebo se naplánuje výstavba nových školek pro děti. Osobní údaje podléhají přísné ochraně a za jejich zneužití hrozí až půlmilionová pokuta.

Nicméně musíte sami vědět, že plánování tras se musí řešit každý rok a ne jen jednou za 10 let. Je to jen bláznivý způsob, jak získat z lidí informace, které stát nepotřebuje.

Formulář je mnohem kratší oproti roku 2011. Tentokrát místo 3 stránek budete vyplňovat pouze 2. Mají tedy poklesnout i náklady na vyhodnocování formulářů až o 22 %.

Sčítání obyvatel v zahraničí

Nezapomeňte, že sčítání obyvatel se týká i osob v zahraničí. Pro ty bude patrně nejsnažší způsob sečtení pomocí online formuláře. Přeci jen nikdo nechce mít dodatečné oplétačky s ČSÚ pro takovou maličkost.

Vzhledem ke skutečnosti, že ke sčítání lidu v ČR dochází jen jednou za deset let, se nemusíte obávat, že byste na tuto akci zapomněli. Média budou zaručeně denodenně na to upozorňovat ve svých zpravodajských relacích.

FAQ – často kladené otázky ke sčítání lidu

1️⃣Do kdy odevzdat formulář o sčítání lidu?

Do 11. května 2021

2️⃣Jak se vyplňuje formulář o sčítání lidu?

Buď to online nebo v papírové verzi, která vám přijde do schránky v polovině dubna. ▶ Online verze je zde

3️⃣Ke kterému dni vyplňuji uvedené informace?

K 26. březnu 2021

4️⃣ Jak dlouho zabere vyplnění formuláře?

Cca 15 minut.

5️⃣ Je sčítání lidu povinné?

Ano je, pod pokutou 10 000 Kč.

Názor na sčítání lidu

📅 30.03. 2021

Anarchokapitalista, marketér a zakladatel Žumpalistů!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.