Vzpomínkové akce k 70. výročí justiční vraždy Milady Horákové

📅 27.06. 2020

27. června si každoročně připomínáme Den památky obětí komunismu. Tento významný den byl symbolicky vyhlášen na den výročí justiční vraždy Milady Horákové, od které letos uplynulo 70 let, a právě proto se letošní vzpomínkové akce soustředily hlavně na ní. Na mnoha veřejných místech se v uplynulém týdnu objevily plakáty s portrétem Milady Horákové, a nápisem “Zavražděna komunisty”. Aktivisté tuto grafiku promítli v noci i na budovu v ulici Politických vězňů, kde sídlí Ústřední výbor KSČM.

U památníku obětem komunismu na pražském Újezdě jsme se sešli v 9:30 spolu s předsedkyní a dalšími představiteli TOP 09, kteří zde položili svíčky. Na místě byla i armáda, která zde do řady vyrovnala věnce od mnoha institucí, které pak měly být položeny přímo k památníku při oficiálním ceremoniálu. Svíčky, které byly položeny k památníku ještě předtím, ale byly armádou odstraněny, protože by údajně bylo nevhodné, aby zde byly ještě před oficiálním ceremoniálem, při kterém měly být položeny velké věnce.

Samozřejmě nikdo neočekával, že by se Miloš Zeman obtěžoval přijít osobně, ale jeho věnec sem někdo z prezidentské kanceláře dodal. Pozornosti vojáků ovšem uniklo, kdo věnec vylepšil papírem s nápisem “Ruský a čínský slouha, hanba!” Tento vzkaz byl psaný rukou. To svědčí o tom, že šlo o spontánní vyjádření názoru, ne o připravovanou akci.

Jak si všimla novinářka Jenny Nowak z deníku Forum 24, úsměv na tváři mnoha přítomných vyvolal i moment před zahájením ceremoniálu, kdy se jeden z organizátorů rozhodl otestovat funkčnost mikrofonu, a tak řekl: „Zkouška, zkouška zvuku, jedna, dvě… komunisti jsou svině, zkouška zvuku.“ Sice nevím, jestli je to zrovna na pietní akci vhodné, ale měl pravdu. Komunisti jsou svině.

Ještě před desátou hodinou jsme se spolu s Markétou Pekarovou Adamovou a dalšími představiteli TOP 09 vydali k památníku Milady Horákové za budovou Poslanecké sněmovny. Prošli jsme tak i okolo domu naproti sněmovně, kde byl vyvěšen velký prapor s Miladou Horákovou a zmíněným nápisem “Zavražděna komunisty”.

U památníku pak Markéta Pekarová Adamová v krátkém projevu komentovala, jak je důležité připomínat si oběti komunismu, ale i jiných nedemokratických režimů. Dodala, že Milada Horáková nebyla zdaleka jedinou obětí komunismu. Byli to třeba i Záviš Kalandra, Heliodor Píka, a mnozí další. A za každým z nich je hluboký lidský příběh.

Místostarosta městské části Praha 4 Michal Hroza pak připomněl, že na Miladu Horákovou bychom měli vzpomínat nejen jako na oběť justiční vraždy, ale také jako na feministku a výraznou národně socialistickou političku, která byla vězněna i v období protektorátu, ale protože ji nacisté nepopravili, tak věřila, že komunisté nebudou horší. V tom se zmýlila. Přestože měla možnost emigrovat, neudělala to, a zůstala v Československu.

Všichni přítomní pak položili k památníku své květiny a svíčky. Protože mnozí členové TOP 09 přistupovali k památníku ve dvojicích, musel jsem se zamyslet nad tím, jestli to je nějaké nepsané společenské pravidlo, které mi dosud bylo utajeno, že se k památníku musí přistupovat ve dvojicích. Naštěstí jsem ale vzápětí zjistil, že to žádné pravidlo není, protože někteří přistoupili k památníku samostatně.

📅 27.06. 2020

Si

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.