Údajný provokatér na nedělní demonstraci byl z antikonfliktního týmu

📅 21.03. 2021

Po nedělní demonstraci na Staroměstském náměstí, kde se agresivní fotbaloví “fanoušci” střetli s policisty, se na internetu rozšířilo video, které zachycuje, jak údajný policejní provokatér nastupuje do policejního vozu a odjíždí. Autor videa to komentuje: “Policajt, ty vole, dělá tady bordel a teď vyjíždí autem,” komentuje to autor videa. Policie ovšem dohledala, že je to člen antikonfliktního týmu, který si krátce předtím sundal vestu, kterou členové tohoto týmu běžně nosí.

Policie zadržela celkem 144 protestujících, čtrnáct lidí je podezřelých z trestného činu. Dvacet policistů bylo zraněno. Osmnáct jich mělo pohmožděniny a naraženiny, dva měli vážnější zranění a byli převezeni do nemocnice. Oba už byli propuštěni do domácího léčení.

Nechtěl bych, abyste si mysleli, že všichni Pražáci jsou nezodpovědní blázni, kteří chtějí šířit koronavirus. Už minulý týden jsem psal, že demonstrovat proti hygienickým opatřením mi přijde velmi nerozumné, zvláště za nouzového stavu. Hnutí občanské nespokojenosti v čele s Ivanem Sochorem, které akci pořádalo, je podle mě i pro většinu pražské kavárny zcela nedůvěryhodné, a neváhá se spojit ani s různými extremisty a trolly. Tuto nepovedenou demonstraci rozhodně nepořádala pražská kavárna ani demokratická žumpa.

K nevídaným násilnostem došlo po skončení demonstrace zejména proto, že se jí účastnili fotbaloví a hokejoví “fanoušci”, z nichž někteří patří do skupiny hooligans, a možná i rowdies. Ti navíc většinou nebyli vůbec z Prahy. Přijeli například i z Ostravy, Opavy a dalších měst. Chtěli protestovat proti tomu, že byly přerušeny sportovní ligy, ovšem na závěr se projevilo, že nemají příležitost poprat se na stadionu nebo v okolí, a proto se přišli prát na stadion. Vzhledem k tomu, že už došlo k částečnému lockdownu, příští jejich plánovaná demonstrace 28. října se nejspíše neuskuteční, a je to dobře.

Vždycky jsem rád chodil na demonstrace, jsem pro svobodu projevu, a rozhodně nejsem příznivcem Babišovy vlády, ovšem raději mám demonstrace, na kterých nedochází k takovému násilí. Když demonstraci pořádá Milion chvilek pro demokracii, nebo některá spřízněná organizace pražské kavárny, je to v pohodě, protože to jsou slušní a kultivovaní lidé. I policisté raději chodí na naše demonstrace, kde vědí, že nehrozí žádné násilí. Ti magoři, kteří demonstrovali v neděli na Staroměstském náměstí, ovšem fyzicky napadli i dva velitele zásahu, z toho i jednu ženu. Její kolega musel být dokonce převezen do nemocnice. To je velmi smutné, vzhledem k tomu, že tito policisté rozhodně patří k těm slušným.

Na druhou stranu samozřejmě nechci generalizovat ani fotbalové fanoušky. Všichni fanoušci nejsou agresivní magoři. V minulosti jsem byl několikrát na fotbalovém stadionu, a musím říct, že většina fanoušků není fyzicky agresivní. Správný fanoušek podporuje svůj tým, občas si zakřičí, někdy i vulgární hesla, ale nesahá k fyzickému násilí. Problémy většinou dělají rowdies a hooligens.

📅 21.03. 2021

Si

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.