Hnutí občanské nespokojenosti pořádalo demonstraci na druhý pokus

📅 27.06. 2020

Hnutí občanské nespokojenosti plánovalo demonstraci proti Babišovi už v sobotu 13. června. Z důvodu nepřízně počasí však byla tato demonstrace na poslední chvíli zrušena. Krátce před začátkem totiž lilo ne jako z konvičky, ale jako z pořádné konve, takže pořadatelům zmokla i připravená hudební aparatura. Na druhý pokus se demonstrace konala v sobotu 27. června od 15 hodin na stejném místě, na Václavském náměstí.

Už když byla demonstrace plánována poprvé, vzbudila jména některých řečníků nevoli u mnoha odpůrců Andreje Babiše. I já jsem zvažoval, jestli má smysl tam chodit, a nakonec jsem se přišel podívat jen na chvíli. Účast nebyla velká, odhadem maximálně 100 lidí. Například Jiří Wolf totiž sice podepsal Chartu 77 a byl politickým vězněm za minulého režimu, ovšem údajně je to také bývalý komunista, a především později tvrdě kritizoval jiné chartisty včetně Václava Havla. V roce 2012 například tento troll šířil lživé tvrzení, že rakev Václava Havla při jeho pohřbu byla prázdná.

Další problematický troll, který na akci vystoupil, je Michael Svatoš, který například na svém kanále na youtube šíří nesmyslné konspirační teorie, namířené mimo jiné i proti TOP 09. Sice kritizoval Andreje Babiše, ale zároveň vulgárně kritizoval například i Pavla Šafra, šéfredaktora deníku Fórum 24. V závěru své řeči navrhl mimo jiné zavedení jednomandátových volebních obvodů ve volbách do Poslanecké sněmovny. Návrhy na takovou radikální změnu volebního systému jsem slyšel už mnohem dříve, a nedokážu říct, jestli by to bylo dobře, nebo špatně, ovšem možná by v tom případě nemuselo hnutí ANO získat tolik mandátů, podobně jako je tomu v senátních volbách.

Bohužel jsem již nebyl svědkem projevu tohoto trolla, abych na jeho lživá tvrzení mohl hlasitě reagovat. Předtím ovšem promluvila paní Tarabová za iniciativu Občanská neposlušnost, která tvrdě kritizovala jednání vlády během koronakrize. Během jejího vystoupení jsem mával vlajkou EU, kterou jsem si přinesl, protože jsem měl podezření, že zde budou i někteří euroskeptici. Já samozřejmě nesouhlasím s jakýmikoliv pokusy o vystoupení ČR z Evropské unie. Byl jsem tam jen asi 20 minut, ovšem jinak po celou dobu na akci vlála vlajka USA.

Dita Jarošová v závěru promluvila ještě o nespokojenosti s tím, že jejímu nejmladšímu synovi nebylo povoleno chodit do školy i po skončení nouzového stavu.

Nakonec se ještě vrátím k nevydařené demonstraci před dvěma týdny. Někdo z účastníků si totiž přinesl transparent s nápisem “Naše země, naše pravidla”. To mi přijde poměrně bizarní, protože takové heslo používají příznivci SPD a Trikolory, a používali ho zejména v době migrační krize. Zvláštní mi přišlo, když takový transparent měl loni 12. září před radnicí městské části Prahy 6 nechvalně známý proruský aktivista Jiří Černohorský. To jsem zcela nechápal, protože protestoval za ponechání sochy maršála Koněva na svém místě, tudíž za ruské zájmy proti českým občanům městské části Praha 6, kteří si přáli odstranění sochy.

📅 27.06. 2020

Si

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.