Finále fotbalové ligy v Česku se blíží. Co přinese nadstavba?

📅 12.06. 2020

Už v neděli, v 17:00 se odehraje posledních osm zápasů naší nejvyšší fotbalové soutěže. Všech osm zápasů se odehraje ve stejný čas, což znamená, že již kolem sedmé hodiny večer bychom mohli znát konečné rozmístění týmů v nadstavbě. Kdo už má jistou účast v nějaké skupině? Kdo ještě o něco hraje? A co by mohla přinést nadstavba? To se dočtete právě zde.

Slavia první, Plzeň druhá a dál?

Jistotu účasti ve skupině o titul má obhájce titulu z Edenu, jeho jediný konkurent v boji o mistrovskou trofej z Plzně, úhlavní rival „sešívaných“, Sparta a podještědské duo, Liberec s Jabloncem. O poslední místo budou bojovat aktuálně šestý baník (aktuálně 44 bodů), České Budějovice (43b.) a teoreticky i Slovácko (42b.).

Baník jako jediný má boj o špičku soutěže ve svých rukou. Jediné, co potřebuje je vyhrát v Liberci a bude mít jistotu účasti ve finálové skupině. Budějovice potřebují, aby Liberec uhrál alespoň a bod a zároveň musí kvůli horšímu vzájemnému utkání s Baníkem (0:2 a 1:2 z pohledu Budějovic) zvítězit v Opavě. Aktuálně osmý tým tabulky, Slovácko, nejen že musí porazit na domácím stadionu Spartu, ale dále potřebuje, aby Opava alespoň bodovala proti Budějovicím a Liberec porazil Baník. Remíza Liberce se Slezany by pro Slovácko nic neřešilo kvůli horší bilanci vzájemných utkání. (0:1 a 0:3 z pohledu Slovácka).

Ze všech jistých účastníků první skupiny mají pouze Slavia a Plzeň jistotu i konkrétního umístění, ze kterého půjdou do nadstavbové části Fortuna Ligy. Konkrétně se jedná o první příčku v případě Pražanů a o druhou v případě plzeňské Viktorie. Ke třetí příčce, která jako poslední zaručuje tři domácí zápasy namísto dvou má nejblíže Jablonec (49b.), kterému stačí vyhrát v Ďolíčku a má splněno. Ovšem v případě neúspěchu severočechů může jejich pozici atakovat Sparta (47b.), která k tomu bude potřebovat tři body ze zápasu se Slováckem a jakoukoliv ztrátu Jablonce, protože vzájemné zápasy hovoří ve prospěch Letenských (2:0 a 2:2 z pohledu Sparty).

Teoretickou šanci na třetí příčku drží i Liberec (46b.), který by ale potřeboval zaváhání Sparty a porážku Jablonce. Po té by měl stejný počet bodů jako jejich soused ze Střelnice, což by znamenalo lepší umístění pro Liberec na základě bilance ze vzájemných utkání (1:0 a 2:2 z pohledu Liberce).

Již teď je jisté, že nadstavba přinese 296. derby (za předpokladu dohrání ligy). Smutné je, že se nejspíše bude jednat o první derby hrané bez diváků. Ovšem i přes absenci publika budeme svědky zajímavého zápasu a když skončí tým pod vedením Václava Kotala na 3. pozici, tak možná uvidíme, stejně jako v loňské sezóně, předávání titulu Slavii přímo před zraky Letenských. Ovšem zároveň bychom mohli být svědky toho, jak Sparta v Edenu zhatí oslavy svého rivala, jehož šestnáctibodový náskok na Plzeň se za posledních deset utkání snížil „jen“ na šest bodů.

Vrátí se Klokani po dvaatřiceti letech do evropských pohárů?

Prostřední části Fortuna ligy se zúčastní dva týmy z trojice Slovácko, Baník Ostrava a České Budějovice. Okolnosti pro účast v prostřední skupině jsou již popsány v odstavci pojednávajíc o tom, který z těchto týmů se dostane do prostřední skupiny. Mnohem zajímavější ovšem je souboj o druhou polovinu míst v prostřední části. O jedno místo zde bojuje devátá Boleslav (39b.) a jedenáctá Olomouc (36b.). Desátá Bohemka (39b.) má i přes horší pozici v tabulce již jistou účast v prostřední skupině.

Proč tomu tak je? O tabulce v průběhu soutěže rozhoduje skóre, ovšem po odehrání třiceti kol vzájemný zápas a ten má Bohemka lepší jak s Olomoucí (1:1 a 3:2 z pohledu Bohemiams), tak s Boleslaví (1:2 a 3:0). Klokani si tak klidně mohou dovolit vypustit zápas s Jabloncem a soustředit se na první dvojzápas o Evropu. Boleslavi na jistotu účasti stačí v prostřední skupině stačí bodovat v Karviné nebo doufat v neprohru Plzně na Andrově stadionu. V případě, že by se však Hanákům podařilo skolit aktuálního vícemistra a Boleslav by prohrála v Karviné, tak do skupiny o Evropu půjde Olomouc díky lepší bilanci vzájemných zápasů (2:0 a 2:2 z pohledu Sigmy).

Zajímavá situace může nastat při prohře Bohemians a Boleslavi a výhře Olomouce. Pak totiž budou mít všechny týmy přesně 39 bodů a o jejich pořadí bude rozhodovat minitabulka vzájemných zápasů, která hovoří nejhůře pro středočechy (Bohemians 7b. Olomouc 5b. a Boleslav 4b.)

Prostřední skupina v loňské sezóně nabídla nejen demolici Teplic na jejich vlastním stadionu 0:8, kterou schytali od Boleslavi. Ale i vzrušující obrat právě Boleslavi ve dvojzápase se Zlínem. Dá se předpokládat, že prostřední skupina i letos nabídne nejedno zajímavé utkání.

Bude letos překvapující sestupující z Teplic?

Ať už do skupiny o sestup spadne Olomouc nebo Boleslav, dá se předpokládat, že jejich starostí bude spíše pokus o důstojné dohrání sezóny než skutečný boj o udržení, jelikož na čtrnáctou Karvinou, která okupuje první barážovou příčku, mají aktuálně pohodlný náskok jedenácti, respektive čtrnácti bodů. S největší pravděpodobností, tak souboj o záchranu bude probíhat mezi pěti týmy, které hrají zápasy mezi sebou a jeden zápas s týmem, kterému o nic nepůjde.

Přestože však bude jedenáctá příčka od zbytku vzdálená, tak o ostatních pozicích se toto rozhodně říci nedá. Zdá se, že nás stejně jako loni, kdy se Bohemians zachránili až gólem v nastavení druhého poločasu, bude čekat vzrušující bitva o záchranu. O neúčast na čtrnácté příčce zřejmě bude soupeřit Zlín (27b.) a Karviná (25b.), nemělo by se však zapomínat ani na Teplice (28b.), které se v poslední době potýkají s velikou ztrátou formy a špatnými výsledky, není tak vyloučené, že by se do baráže mohly podívat i ony. Dokážete si představit ten kontrast ve druhé lize mezi velikým stadionem Sklářů a hřištěm, na kterém hraje svá domácí utkání Prostějov?

Příbram (21b.) a Opava (20b.) si to nejspíše rozdají v boji o patnáctou příčku, která zaručuje alespoň možnost záchrany skrze baráž proti druhému týmu Fortuna národní ligy. Zatímco poslední, šestnáctá příčka bude znamenat přímý sestup.

Líbil se vám článek? Jestli ano, tak můžete dát autorovi vědět, že si jeho práce ceníte a finančně ho podpořit zasláním libovolné sumy v Bitcoinech na bitcoinovou peněženku: bc1q9hnatg4esx4tucz8ww4m9yve29w7rktyk0paxy

📅 12.06. 2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.