Co se do knihy nevešlo?

📅 29.12. 2020

V únoru vyjde dlouho očekávaná kniha Očima mladého aktivisty. Přinášíme několik krátkých příhod, které se do knihy nevešly.

V roce 2010 proběhl v říjnu před komunálními volbami TOP den v Řepích. Stejně jako na jaře zde zahrála studentská kapela Friday Thirty-One. Tak jako předtím na Dědině tu hrála kapela Marceleband různé známé písně, mimo jiné Marionetu od kapely Tichá dohoda, Strojvůdce od kapely Chinaski nebo Měsíc od kapely Mňága a Žďorp. Později hrály i kapely Fešáci a Olympic. Petr Janda na pódiu poznamenal: „Kurva, to je zima!“ A opravdu jsme tam k večeru už mrzli a zahřívali jsme se u táboráku.
Před komunálními volbami se ale konala také knížecí cyklojízda Prahou. Odstartovali jsme na Vypichu, a jeli jsme na kolech hromadně přes Strahov, kde mi ovšem za jízdy uletěla šlapka. Naštěstí mě hned naložili do servisního vozu, a dovezli mě na první zastávku do Stromovky, kde jsem si vypůjčil náhradní kolo. Nebyl to závod, takže vůbec nevadilo, že jsem část trasy vynechal. Cestou jsme se zastavili na mnoha místech, kde se zrovna konaly předvolební akce. Cyklojízda skončila na náměstí Míru, kde hrála kapela.

Sedmnáctého listopadu 2017 se konal pochod Proti projevům nenávisti. Pořadatelé původně chtěli, aby při zastávce na Hradčanském náměstí zazpívala Marta Kubišová, ale ta nemohla přijít, a tak jsme si museli zazpívat bez ní. Na místo chvíli předtím dorazil Michal Horáček s průvodem svých příznivců. Řekl jsem mu, že za chvíli zde budeme zpívat Modlitbu pro Martu. Horáček řekl, že si rád zazpívá s námi. Když průvod dorazil, postavili jsme se s Terezou Podzemskou a jednou další paní pod Masarykovu sochu, začali jsme zpívat, a všichni se přidali. Poté jsem ještě navrhl, že si zazpíváme i státní hymnu. Následně jsme se hromadně přesunuli na Václavské náměstí, kde už začínal Koncert pro budoucnost.

V neděli před druhým kolem prezidentských voleb jsme rozdávali letáky u libeňské arény před začátkem koncertu Heleny Vondráčkové, která podporovala Miloše Zemana. Když jsem přišel na místo a v ruce jsem držel štos letáků Jiřího Drahoše, jedna aktivistka se mě ptala: „Jdeš na Helenku?“ Odvětil jsem: „Jdu rozdávat!“ Podle očekávání nás zde mnozí lidé poslali do háje, ale ne všichni. Kromě toho jsem v té době rozdával letáky na pražském Hlavním nádraží, protože odtud odjíždí vlakem řada lidí do všech koutů České republiky. Těm, kteří podporovali Drahoše, jsem dal hodně letáků, aby je rozdali po okolí, a všem jsem zdůrazňoval, aby vyvraceli různé lži a pomluvy týkající se Drahoše.

Když 25. dubna 2019 na Václaváku končila akce SPD, pozdravil mě v podchodu jeden muž, který řekl, že se mnou sice nesouhlasí, ale chtěl by si mě vyfotit, aby aspoň mohl ukázat manželce, že potkal někoho, koho zná z televize. Tak jsem odvětil: „Když vám to udělá radost.“

📅 29.12. 2020

Si

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.