Glosa: Anti-Fridays for Future – trapný výlev uraženosti, nebo legitimní způsob opozice?

📅 12.08. 2020

Poslední dobou přemýšlím o existenci mládežnické organizace, která nabídne alternativu ke v této době vlastně jedinému pořádnému převážně středoškolskému (nebo alespoň studentskému) hnutí: Fridays for Future.

V Žumpě jsem se na to v březnu ptal. Odpovědí nebylo málo; ta nejlepší zněla prostě a jednoduše ‚Ne.‘ Martin Lekeš mě přirovnával k nechvalně známému Darrinovi Strattonovi – ten se vlastně jednoho z dvou protiprotestů, které se konaly, účastnil a byl tam, hádám, suverénně a s velkým náskokem nejmladším protestujícím.

Luboš Zálom, asi nejhlasitější kritik FFF, který protiprotest organizoval, nedával studentské opozici velkou šanci. Zakládal to na tom, že pravice je inherentně introvertní a nerada se spolčuje, naopak levice si v davech libuje. Uživatel Jára Šimánek označil FFF za pomíjivou módní vlnu a opozici tím pádem za zbytečnou. Anna Mezgerová, shodou okolností mluvčí FFF v ČR, odpověděla ‚Sike, bitch‘ což (musel jsem si to vygooglovat, nejsem totiž cool) znamená asi něco jako ‚Tak jdi do mě, pičo‘ nebo ‚To si zkus, sráči.‘

Často opakovaný fakt, že FFF leží v krku hlavně ‚boomerům‘ a náckům, jako je Darrin, nemusí teoretickou studentskou opozici nutně diskreditovat. Je pravda, že uplynulo mnoho času od chvíle, co se stávky dostaly i do Čech a každému člověku, který se alespoň trochu zajímá o politiku a sleduje sociální sítě je známo, že zejména starší jedince konzervativnějšího ražení to, mírně řečeno, znepokojilo. V komentářích se tehdy zvedla vlna nenávisti, a nejen proti obvyklým ‚sluníčkářům‘ a ‚eurohujerům‘ – postarší uživatelé totiž tentokrát vyhlásili válku ‚klimaaktivistickým záškolákům‘ – což se schopností generalizovat (a mnozí z nich i nenávistí ke vzdělání) sobě vlastní postupně rozšířili na středoškoláky obecně a někdy i celou generaci Z. Mí vrstevníci byli v lepších případech nevybíravými způsoby posíláni ‚zpět do lavic,‘ v těch horších rovnou na pole nebo do fabrik.

Od Darrina, SPD, Trikolóry, neironických uživatelů fráze ‚Za komunistů bylo líp‘ nebo ‚AntiGrety‘, devatenáctileté Němky Naomi Seibtové, sympatizantky AfD a nakonec i pana Záloma (vysvětlím později) se zde přesto pro jistotu rezolutně distancuji a stejnou věc eventuálně může udělat hypotetické hnutí.

Mají protiprotesty smysl?

Hloupost, nenávist, závist a pohrdání mladšími generacemi je problém čistě lidský a v tomto případě apolitický. Nejde tedy o ideály natolik silné, aby mohly inspirovat a motivovat jakoukoli formu organizované opozice.

Co oponenta motivovat může, jsou fundamentálně jiné politické názory (tj. na opačném ‚pólu.‘) Zapálenost a snahu opozice pak neovlivňuje jenom politická vyhraněnost opozice samé, ale také vyhraněnost druhé strany. Zavřeme-li dva centristy do klece, stanou se z nich přátelé. Zkusme to s centristou a neonacistou nebo členem Antify: zuby nehty se budou rvát, dokud jeden nezemře (popřípadě oba.)

Je tedy hnutí Fridays for Future natolik politicky vyhraněné, aby mělo potenciál vůbec nějakou opozici mít, natož motivovanou nebo dokonce fanatickou a násilnou?

Většina lidí, mezi nimi sympatizanti FFF, by řekla ne. Vidí FFF jako čistě apolitickou středoškolskou organizaci (setkal jsem se i s označováním FFF jako pouhého ‚souboru stávek‘ bez nějakého dohledu, lidé, kteří FFF vidí jako ‚organizaci,‘ jsou pak konspiračními teoretiky a blázny.)

Já ovšem nemůžu říct nic jiného než ano. Prvně bych podotkl, že se cítím být povolanějším se k tomuto vyjadřovat než většina společnosti – jako šestnáctiletý student pražského gymnázia jsem víceméně v cílové skupině Fridays for Future – mám tedy i jisté zkušenosti s typy lidí, kteří tam chodí a některé (zejména ty s dříve malým zájmem o politiku) to doleva rozhodně posouvá. Odsuzovat hnutí na základě anekdotálních důkazů ale rozhodně nekouří a hlavně proto to zde nebudu rozvádět dopodrobna. Zčásti ale taky proto, že si to ti lidé mohou snadno přečíst a mně by opravdu bylo líto, kdyby si to brali osobně.

Ničme establishment, ne klima

Stávky Fridays for Future jsou otevřené masové akce a na místě není represivní složka, která by zajišťovala konzistenci názorů s vedením FFF. Chápu proto, že stávkující s otevřeně antikapitalistickými nebo třeba radikálně feministickými transparenty za celé hnutí nemluví. Přesto jsou velmi viditelní díky tomu, že jejich fotky zpravodajské weby vystavují disproporčně více, což ovšem neznamená, že je obyčejný člověk v davu na stávce (kterou jsem podloudně navštívil) přehlédne.

Antikapitalistický transparent na stávce Fridays for Future.
Foto: Petr Zewlakk Vrabec

Fakt, že se hlavní tváře FFF v ČR od těchto lidí nikdy otevřeně nedistancovaly, není překvapivý – spoluzakladatel FFF Petr Doubravský nebo Anna Mezgerová se svými levicovými názory netají. Nic proti tomu – rozhodně to ale vyvrací mýtus o apolitičnosti nebo nějaké obecné prospěšnosti stávek. Podobné transparenty – myslím obsahem – byly na stávce ve velmi velkých počtech a rozhodně by si pozornost mluvčích, kteří by od nich sebe nebo své hnutí chtěli distancovat, zasloužily. U těchto (dle mého názoru) velmi schopných lidí pravděpodobně nejde o omyl nebo o opomenutí.

Hlavní protiargument proti vzniku opozice – že jde jen o ‚středoškolskou stávku‘ – tedy z výše uvedených důvodů považuji za neplatný.

Vždyť už ale existuje opozice…

…našeptává mi tenký hlásek, který je naštěstí pouze přeludem mé mysli, přesto je volně inspirován některými komentáři.

„Nekecej tady a mazej na další Zálomův protiprotest, rovnou si to tam můžeš ručně rozdat s tím debilním tlustoprdem Darrinem pod stolem, na kterým se podepisuje ta ubohá petice, idiote.‘

Tenký hlásek


Z mnoha důvodů se s panem Zálomem a jeho partou nechci spolčovat – účast kindernácka (a egomaniaka, což zde není relevantní, ale nemůžu to zároveň s jeho jménem nezmínit) Darrina, jeho společné fotky se Zálomem a následná neochota Záloma se od něj distancovat stejně jako FFF od určitých transparentů (Zálomovi byly okolnosti Darrinových předešlých fašistických alotrií známy od členů Žumpy).

Poté třeba jeho obdiv k Václavu Klausovi, důvodu proč se čeští libertariáni stydí říct na veřejnosti ‚volná ruka trhu‘ a nebo fakt, že průměrný věk protidemonstrantů je asi tak padesát – a to zdaleka není všechno.

Protest proti stávce Fridays for Future, vedený dost nevybíravým způsobem.
Foto: Petr Zewlakk Vrabec

Jako šestnáctiletému studentovi (slušelo by se dodat s otřesnou docházkou a výsledky) by se mi příčilo svému vrstevníkovi nadávat do záškoláků, což je slovo, které pan Zálom velmi rád v souvislosti s FFF používá. Jejich trable jsou mi blízké, nemám v úmyslu je zlehčovat a bolestných urážek do lemplů nebo debilů mám dost od rodičů a jiným bych je rozhodně slyšet nepřál.

Členy FFF nevidím nutně jako ‚zlé‘ osoby – vidím je jako lidi s opačným názorem na věc a je skvělé, že si takový názor budují a umí za něj protestovat a obhajovat ho. Jsou otevření konverzaci a většinou milí.

Souhlasím také s mnohými stávkujícími, že jít protestovat je mnohem prospěšnější než například hodina občanské výchovy, vedená třeba i sebevíce erudovaným profesorem. Taková silně improvizovaná simulace parlamentu v ulicích.

Poté je minimálně sprosté přirovnávat stávkující k těm, co kouří za školou. Chápu pak i ředitele, který studentům účast na stávce omluví – nepochopil bych ovšem ředitele, který by pak studentům zároveň neomluvil účast na studentsky vedené pravicové alternativě ke stávkám FFF. Tím tedy samozřejmě nemyslím protiprotest pana Záloma.

Spiknutí vědců

Dalším problémem je, že pan Zálom popírá (nebo přesněji dost zlehčuje) vliv lidstva na klimatickou změnu, uvádí mimo jiné to, že ‚vědecký konsenzus‘ o jasně prokazatelném vlivu lidí na klima je sporný.

S argumenty jím pro toto předloženými (a argumenty těch, kterými Zálom své argumenty podložil) souhlasím. Považovat pak lidský vliv na klimatickou změnu za zanedbatelný nebo nulový jen na základě tohoto je pak ale exemplární příklad logického faulu.

Jediný závěr plynoucí z toho, že IPCC přehání, jen potvrzuje to, že nikomu nemůžeme úplně věřit – v tom případě je logické počítat s nejhorším.

To nejhorší není zdaleka tak hrozné, jak navrhuje Greta (její vize jsou ještě horší než ty IPCC – pokud IPCC přehání, Greta přehání tuplem.) Nevidím ale důvod, jak by nám čistší energie, čistší vzduch nebo elektrická auta (která se, myslím si, po počáteční investici bohatším občanům vyplatí) uškodila – pokud tedy při hájení těchto cílů nepošleme pod hranici chudoby deset procent národa.

Je nutné dosáhnout kompromisu – sním o hnutí, které by tu přesně od toho bylo, brzdilo by FFF a přitom bylo natolik kredibilní, aby si ho pedagogové stejně vážili, které by uvedlo na pravou míru těm, kteří FFF podporují, některé skutečnosti a doplňovalo by FFF v detailech ohledně ekonomie nebo technické realizace a ukočírovávalo by autory megalomanských projektů jako je třeba uhlíková neutralita do roku 2030 nebo 2050 – na žádný konkrétnější technický nebo ekonomický detail se mi totiž nedostalo uspokojivé odpovědi jak od členů, tak na oficiálních stránkách FFF. (Naopak se mi dostalo výmluvy v podobě toho, že tázaná je ‚jenom‘ sedmnáctiletá studentka.)

Sním mimo jiné o tom, že takové hnutí se s FFF spojí proti lidem, kteří nemají rádi studenty jako takové – tento pravý motiv nenávisti většiny boomerů k FFF by se po vzniku pravicové alternativy určitě ukázal.

Možná, ale jen opravdu možná, by takové hnutí třeba mohlo na hrobech umírajících tradičních stran položit jakýsi základ nové generace české pravice – stejně jako jsem přesvědčený, že FFF položí základ nové generace české levice.

Původní příspěvek o možnosti opozice je pro členy Žumpy dostupný na adrese:
https://www.facebook.com/groups/2516359748597899/permalink/2635070543393485

📅 12.08. 2020

2 thoughts on “Glosa: Anti-Fridays for Future – trapný výlev uraženosti, nebo legitimní způsob opozice?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *